FIFA World Cup 2018. Iran – duże ambicje, lecz o awans będzie trudno

Reprezentacja Iranu po raz drugi z rzędu, a po raz piąty w historii jedzie na mistrzostwa świata. Do tej pory Persowie za każdym razem udział w turnieju kończyli na fazie grupowej. Teraz piłkarze zapowiadają walkę o 1/8 finału, jednak obecnie nie mają w składzie graczy takiej klasy, jak Ali Karimi, Mehdi Mahdavikia czy Ali Daei.


Iran zadebiutował na mundialu już w 1978 roku, jednak odpadł w rywalizacji po fazie grupowej. Kolejne występy na MŚ Persowie zaliczyli w 1998, 2002 i 2014 r. Nigdy nie udało im się wyjść z grupy. W historii swoich startów na najważniejszej piłkarskiej imprezie Irańczycy wygrali dotychczas tylko jeden mecz. Było to jednak prestiżowe (ze względów politycznych) spotkanie z USA podczas turnieju we Francji w 1998 r. Zakończyło się ono triumfem zespołu z Azji 2:1.

Przed czterema laty w Brazylii Persowie pozostawili po sobie niezłe wrażenie, jednak za to nie dostaje się punktów.

W poprzednich dekadach Irańczycy mieli w składzie kilku ciekawych piłkarzy. W latach 90. byli to m.in. Ali Daei (109 goli w kadrze) i Karim Bagheri (50 trafień w reprezentacji). Na początku XXI wieku kilku zawodników z tego kraju grało w Bundeslidze, m.in. Ali Karimi (Bayern Monachium), Mehdi Mahdavikia (Hamburger SV), Vahid Hashemian (Hannover 96) czy Ferydoon Zandi (FC Kaiserslautern). Mimo to Persowie nie osiągnęli na arenie międzynarodowej sukcesów drużynowych.

W eliminacjach do mundialu w Rosji ekipa Carlosa Queiroza poradziła sobie znakomicie. Jako trzecia w kolejności drużyna narodowa (po Rosji i Brazylii), zapewniła sobie udział w MŚ. W trzeciej rundzie eliminacji Persowie nie przegrali meczu, wyprzedzając w tabeli Koreę Południową, Syrię, Uzbekistan, Chiny oraz Katar.


Selekcjoner Carlos Queiroz

Piłkarską karierę zakończył bardzo wcześnie z powodu kontuzji. Pracę w roli trenera rozpoczął na przełomie lat 80. i 90. Wraz z młodzieżową reprezentacją Portugalii dwukrotnie (1989, 1991) zdobył mistrzostwo świata. Następnie objął pierwszą reprezentację, z którą jednak nie zdołał awansować na mundial w 1994 r. Potem szkolił drużyny m.in. w USA i Japonii. W 1999 r. na krótko został selekcjonerem reprezentacji Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Rok później objął zespół RPA, z którym awansował na MŚ w Korei Południowej i Japonii, jednak został zwolniony przed rozpoczęciem imprezy.

W sezonie 2002/2003 był asystentem sir Alexa Fergusona w Manchesterze United. W rozgrywkach 2003/2004 prowadził Real Madryt, jednak słabe jak na ten klub wyniki (czwarte miejsce w lidze i kiepski występ w LM) spowodowały, że podziękowano mu za współpracę. W latach 2004-2008 Portugalczyk ponownie pomagał Fergusonowi w ekipie Czerwonych Diabłów. W 2008 r. znów przejął reprezentację Portugalii, z którą osiągnął 1/8 finału na mundialu w RPA. Po zwolnieniu z funkcji selekcjonera Selecao das Quinas w kwietniu 2011 r. został szkoleniowcem Iranu. Z Persami wywalczył już dwa awanse na mundial.


Gwiazda Alireza Jahanbakhsh   

Skrzydłowy zaliczył znakomity sezon w barwach holenderskiego AZ Alkmaar. Zespół Jahanbakhsha ukończył rozrywki na trzeciej pozycji w tabeli, a sam zawodnik strzelił aż 21 goli, dorzucając do tego 12 asyst. Piłkarz ten trafił do Europy w lipcu 2013 r., przechodząc do NEC Nijmegen za 250 tys. euro. Dwa lata później został graczem AZ Alkmaar za kwotę 1,8 mln euro. Dobry występ na MŚ może ułatwić skrzydłowemu transfer do silniejszej ligi. W reprezentacji Iranu rozegrał dotychczas 36 meczów, w których zdobył cztery bramki. Był istotnym punktem kadry podczas eliminacji do turnieju w Rosji – wystąpił w 14 spotkaniach i zaliczył dwa trafienia.

***

Liczba występów na mundialu: 4

Najlepszy wynik: faza grupowa (1978, 1998, 2006, 2014)
Ostatni występ: 2014 (faza grupowa)
Miejsce w rankingu FIFA: 36 (stan na 17.05.2018)
Łączna wartość rynkowa wg transfermarkt.pl: 42,55 mln euro

***

Kalendarz w grupie B:

15 czerwca z Marokiem w Sankt Petersburgu (godz. 17:00)
20 czerwca z Hiszpanią w Kazaniu (godz. 20:00)
25 czerwca z Portugalią w Sarańsku (godz. 20:00)

***

23osobowa kadra na mistrzostwa świata 2018:

Bramkarze: Alireza Beiranvand (Persepolis), Rashid Mazaheri (Zob Ahan), Amir Abedzadeh (Maritimo)

Obrońcy: Ramin Rezaeian (KV Oostende), Mohammad Reza Khanzadeh (Padideh), Morteza Pouraliganji (Al Saad), Pejman Montazeri (Esteghlal), Seyed Majid Hosseini (Esteghlal), Milad Mohammadi (Akhmat Grozny), Roozbeh Cheshmi (Esteghlal)

Pomocnicy: Saeid Ezatolahi (Amkar Perm), Masoud Shojaei (AEK Ateny), Mehdi Torabi (Saipa), Ashkan Dejagah (Notthingham Forest), Omid Ebrahimi (Esteghlal), Ehsan Hajsafi (Olympiakos Pireus), Vahid Amiri (Persepolis), Karim Ansarifard (Olympiakos Pireus)

Napastnicy: Alireza Jahanbakhsh (AZ Alkmaar), Saman Ghoddos (Ostersunds FK), Mahdi Taremi (Al-Gharafa), Sardar Azmoun (Rubin Kazań), Reza Ghoochannejhad (SC Heerenveen)

Sport.RIRM

drukuj