FIFA World Cup 2018. Egipt – wielka gwiazda pod wodzą niespełnionego szkoleniowca

Szkoleniowiec, który – po latach pracy w czołowych klubach – spadł do poziomu Arisu Saloniki i reprezentacji Gruzji. Piłkarz, który nie dość, że ma za sobą najlepszy sezon w karierze, to jeszcze wciąż się rozwija. Hector Cuper i Mohamed Salah – ta dwójka ma poprowadzić Egipt do najlepszego wyniku w historii tego kraju.


Egipt wraca na piłkarską mapę świata po 28 latach przerwy. Sukces w Pucharze Narodów Afryki nie szedł nigdy w parze z eliminacjami do piłkarskich mistrzostw świata. Od 2006 do 2010 roku Faraonowie wygrali tę imprezę trzy razy z rzędu. W walce o mundial najpierw (2006) trafili jednak do grupy śmierci – z Wybrzeżem Kości Słoniowej i Kamerunem, a następnie (2010) – już w dodatkowym meczu – uznali wyższość Algierii. Awans powiódł się dopiero teraz – pod wodzą doświadczonego szkoleniowca i z wielką gwiazdą w składzie.

W decydującej fazie eliminacji do MŚ w Rosji Egipt trafił do jednej grupy z Ugandą, Ghaną i Kongo. Faraonowie wcale nie byli faworytem. W decydujących momentach sięgali jednak po swój największy atut – Mohameda Salaha. Piłkarz Liverpoolu najpierw uratował ich w wyjazdowym meczu z Kongo. Później trafił do siatki w pojedynkach z Ghaną, Ugandą i ponownie Kongo. Łącznie uzbierał pięć goli, najwięcej w całych eliminacjach.

Obok Salaha – piłkarzem, który może zapisać się w historii mundialu – jest Essam El Hadary. Tutaj w grę wchodzi jednak nie nazwisko, a… wiek. Jeśli golkiper wystąpi na mistrzostwach, będzie najstarszym piłkarzem, jaki zagrał na imprezie tej rangi. Obecny rekord należy do bramkarza Kolumbii – Faryda Mondragona, który swoje osiągnięcie ustanowił w trakcie mundialu w Brazylii (2014).

Zespół Egiptu to nie tylko jedna gwiazda. Kibice z nadziejami wypatrują powrotu po kontuzji Mohameda Elneny’ego. Piłkarz regularnie wskakiwał do składu Arsenalu Londyn, a jego wartość rynkową szacuje się na poziomie 10 mln euro. Silnym ogniwem pomocy powinien być również 21-letni Ramadan Sobhi, regularnie grający w Stoke City. W eliminacjach ważne bramki zdobywał Abdallah Said, który spróbował swoich sił na boiskach europejskich. W fińskim zespole Kuopion Palloseura – w maju – miał jednak problem z regularną grą.


Selekcjoner Hector Cuper

Jako piłkarz pięć razy reprezentował barwy reprezentacji Argentyny. Nie miał jednak okazji poprowadzić jej jako trener. Jego nazwisko stało się głośne, kiedy objął hiszpański zespół Real Mallorca (1997-1999). Zajął z nim piąte miejsce w tabeli Primera Division oraz dotarł do finału Pucharu Króla. W prowadzonej przez Cupera drużynie występowali m.in. Juan Carlos Valeron czy Lauren. W kolejnym sezonie Los Bermellones jeszcze się poprawili. Wskoczyli na trzecie miejsce w ligowej tabeli oraz wywalczyli awans do finału Pucharu Zdobywców Pucharów (ulegli Lazio 1:2).

Blisko swojego największego sukcesu był, kiedy prowadził hiszpańską Valencię (1999-2001). Dwukrotnie dotarł z nią do finału Ligi Mistrzów – za każdym razem opuszczał boisko jako przegrany. Najpierw poległ 0:3 z Realem Madryt. Później – po rzutach karnych – musiał uznać wyższość Bayernu Monachium. W 2001 roku zamienił Valencię na Inter Mediolan. Konflikt z Ronaldo, największą gwiazdą zespołu, oraz preferowanie defensywnego futbolu, ostatecznie zraziły do Cupera włodarzy zespołu z San Siro.

Kolejne lata Argentyńczyk miał już mniej udane. Nigdzie nie potrafił zagrzać na dłużej miejsca. W eliminacjach do mistrzostw świata 2010 – prowadząc reprezentację Gruzji – nie wygrał nawet meczu. Gdy w 2015 roku przejął Egipt nareszcie odżył. W Pucharze Narodów Afryki zajął z drużyną drugie miejsce (2017). Teraz ma ją poprowadzić do sukcesu na mundialu w Rosji.


Gwiazda Mohamed Salah

Wartość rynkowa Mohameda Salaha – według transfermarkt.pl – trzykrotnie przekracza wartość wszystkich jego reprezentacyjnych kolegów. 150 mln euro – z taką sumą muszą się liczyć kluby, które chciałyby zobaczyć Egipcjanina w swojej koszulce. Jego wartość rosła z roku na rok. Kiedy przechodził z AS Romy do Liverpoolu był wyceniany na 35 mln euro. W ciągu jednego sezonu kwota ta wzrosła cztery razy. Nieprzypadkowo, bo Salah w 36 meczach Premier League zdobył dla The Reds 32 gole. Formę ligową przełożył na Ligę Mistrzów, w której poprowadził swój klub do finału. W 15 pojedynkach uzbierał 11 trafień. W decydującym spotkaniu nie dotrwał nawet do końca pierwszej połowy. Uraz – po faulu Sergio Ramosa – mógł go nawet wykluczyć z występu na mundialu. Salah znalazł się ostatecznie w 23-osobowej kadrze swojego kraju i to on ma poprowadzić Faraonów do najlepszego wyniku w historii.

* * *

Liczba występów na mundialu: 2
Najlepszy wynik: 1/8 finału (1934)
Ostatni występ: 1990 (faza grupowa)
Miejsce w rankingu FIFA: 46 (stan na 17.05.2018)
Łączna wartość rynkowa wg transfermarkt.pl: 197 mln euro

* * *

Kalendarz w grupie A:

15 czerwca z Urugwajem w Jekaterynburgu (godz. 14:00)
19 czerwca z Rosją w Sankt Petersburgu (godz. 20:00)
25 czerwca z Arabią Saudyjską w Wołgogradzie (godz. 16:00)

* * *

23osobowa kadra na mistrzostwa świata 2018:

Bramkarze: Sherif Ekramy (Al Ahly), Essam El Hadary (Al Taawoun), Mohamed El Shennawy (Al Ahly)

Obrońcy: Mohamed Abdel-Shafi (Al Fateh), Ayman Ashraf (Al Ahly), Ahmed Elmohamady (Aston Villa Birmingham), Ahmed Fathi (Al Ahly), Omar Gaber (Los Angeles FC), Ali Gabr (Zamalek), Mahmoud Hamdy (Zamalek), Ahmed Hegazi (West Bromwich Albion), Saad Samir (Al Ahly)

Pomocnicy: Mohamed Elneny (Arsenal Londyn), Abdallah El Said (Al Ahly Jeddah), Tarek Hamed (Zamalek), Mahmoud Kahraba (Al Ittihad Jeddah), Sam Morsy (Wigan Athletic), Shikabala (Al Raed), Ramadan Sobhi (Stoke City), Mahmoud Hassan (Kasimpasa), Amr Warda (Atromitos)

Napastnicy: Marwan Mohsen (Al Ahly), Mohamed Salah (Liverpool FC)

Sport.RIRM

drukuj