Euroliga. Mistrz Polski zdemolowany przez Barcelonę

Na półmetku rywalizacji z FC Barceloną koszykarze Stelmetu Zielona Góra wciąż mieli szansę na doścignięcie utytułowanego rywala i sprawienie niespodzianki. Niestety, gładko przegrane dwie kolejne kwarty niemal przekreśliły szanse mistrzów Polski na awans do TOP 16 Euroligi.

Wyjazdowa porażka z Żalgirisem Kowno sprawiła, że aby poważnie myśleć o wyjściu z grupy zawodnicy Saso Filipovskiego musieli wziąć się do ciężkiej pracy i zacząć wygrywać mecze. Ostatnia pozycja w tabeli i zaledwie jedno zwycięstwo nie napawało optymizmem. Dzisiejszy przeciwnik Stelmetu to drużyna z europejskiej czołówki. Trudno było zatem liczyć na wyrównaną walkę gospodarzy z wielką Barceloną.

Pau Ribas £ukasz KoszarekZacięty początek pierwszej kwarty mógł obudzić w kibicach nadzieje, że ich ulubieńcy spróbują sprawić podobną niespodziankę do tej, jaka miała miejsce w Katalonii. Po blisko 8 minutach gry miejscowi prowadzili 16:15, a celną próbą z dystansu popisał się Łukasz Koszarek. Rywale odpowiedzieli szybko i niezwykle efektownie, a za trzy trafiali kolejno Justin Doellman, Pau Ribas i Alex Abrines (18:24). Od tego momentu Barcelona kontrolowała przebieg wydarzeń na parkiecie, a do szatni schodziła ze sporą zaliczką (35:44).

Po wznowieniu gry Stelmet podjął walkę z rywalem. Sił i umiejętności starczyło tylko na kilka minut. Rzut zza łuku Karola Gruszeckiego zmniejszył stratę miejscowych do pięciu oczek (42:47). Później było już tylko gorzej. Do końca kwarty zielonogórzanie wywalczyli zaledwie 8 punktów, tracąc przy tym 22, a dystans do rywali był już nie do odrobienia (50:69). W ostatniej odsłonie Duma Katalonii powiększyła jeszcze przewagę i zdemolowała podopiecznych Saso Filipovskiego wygraną 93:64.

Szanse na awans mistrzów Polski do kolejnej rundy są coraz mniejsze. Po tej kolejce gier Stelmet będzie tracił do czwartego miejsca w grupie dwa zwycięstwa. Do rozegrania zostały tylko trzy pojedynki – z rosyjskim Lokomotivem Kubań, tureckim Pinarem i greckim Panathinaikosem.