EuroBasket 2015 dla Polski! Biało–czerwoni pokonali Austrię!

Dogrywki potrzebowali polscy koszykarze aby pokonać reprezentację Austrii w ostatnim meczu eliminacji do mistrzostw Europy. Biało – czerwoni wygrali 90:85, gwarantując sobie pierwsze miejsce w grupie i awans do turnieju finałowego.

Od pierwszych minut zdecydowanie lepiej radzili sobie przyjezdni. Austriacy raz za razem trafiali zza linii 6,75 m. Szczególnie aktywni byli Thomas Schreiner i David Hasenburger. W efekcie goście przez chwilę prowadzili nawet różnicą trzynastu punktów. W końcówce kwarty obudził się Aaron Cel wspierany dzielnie przez duet Ponitka – Kulig.

Przez całą drugą odsłonę utrzymywała się minimalna przewaga Austriaków. Odpowiedzialność za ofensywne poczynania gości wziął na siebie Rasid Mahalbasić. 27 sekund przed przerwą za trzy trafił Robert Skibniewski, a na tablicy wyników utrzymywał się wynik 39:40. W ostatniej akcji biało – czerwonych na prowadzenie mógł wyprowadzić Szymon Szewczyk, jednak nie trafił do kosza.

Co nie udało się w drugiej, wyszło w trzeciej kwarcie. Dzięki świetnej postawie Adama Waczyńskiego podopieczni Mike’a Taylora nareszcie osiągnęli przewagę. Po dwóch wykorzystanych wolnych polskiego obrońcy na przerwę biało – czerwoni schodzili prowadząc 58:56.

W ostatniej odsłonie nasi zawodnicy sami zgotowali sobie nerwową końcówkę. Po dwóch niewykorzystanych wolnych Przemysława Karnowskiego na 2,39 min. przed końcem Polacy wygrywali 77:72. Wtedy przebudzili się przyjezdni Zza linii 6,75 m trafili Koch i Schreiner, a chwilę przed końcową syreną remis dały im trafienia Thomasa Klepeisza.

W dogrywce biało – czerwoni byli już bardziej zdecydowani. Skuteczny w ofensywie był zwłaszcza Mateusz Ponitka. Ostatecznie polscy koszykarze zwyciężyli 90:85 i z pierwszego miejsca awansowali do przyszłorocznych mistrzostw Europy.

Polska – Austria 90:85 D (15:22, 24:18, 19:16, 23:25, 9:4)

Polska: Robert Skibniewski 7, Adam Waczyński 19, Przemysław Zamojski 2, Aaron Cel 12, Adam Hrycaniuk oraz Michał Michalak, Mateusz Ponitka 11, Damian Kulig 22, Szymon Szewczyk, Przemysław Karnowski 13, Tomasz Gielo, Kamil Łączyński 4

Austria: Thomas Schreiner 17, Moritz Lanegger 2, Anton Maresch 12, David Hasenburger 8, Rasid Mahalbasić 27 oraz Enis Murati, Thomas Klepeisz 6, Maximilian Hopfgartner, Sebastian Koch 11, Jesse Seilern, Jozo Rados, Romed Vieider 2