Euro 2016. Zwycięstwo i awans Belgów, Szwedzi za burtą

Reprezentacja Belgii pokonała Szwecję 1:0 i tym samym awansowała do 1/8 finału mistrzostw Europy. Gola na wagę zwycięstwa w końcówce spotkania zdobył Radja Nainggolan. Trzy Korony, które w trzech meczach zdobyły zaledwie jeden punkt, pożegnały się z turniejem.

Szwedzi, przed spotkaniem z Belgami, nie prezentowali dobrego futbolu i musieli wydrzeć Czerwonym Diabłom komplet punktów, żeby pozostać w turnieju.

W 5. minucie zrobiło się gorąco w szesnastce Belgów. W podbramkowym zamieszaniu najlepiej odnalazł się Marcus Berg, Group E Sweden vs Belgiumale jego uderzenie wolejem w świetnym stylu obronił Thibaut Courtois. W odpowiedzi, po drugiej stronie boiska, w pole karne przedarł się Romelu Lukaku. Rosły Belg nie dał się zatrzymać defensorom Trzech Koron, jednak jego strzał na długi słupek zatrzymał Andreas Isaksson. Szczęścia szukał także Zlatan Ibrahimović. Lider szwedzkiej reprezentacji przymierzył z dwudziestu metrów. Piłka nieznacznie minęła słupek bramki i 34-latek nie mógł cieszyć się z pierwszego trafienia. W końcówce pierwszej połowy nieznacznie pomylił się jeszcze Lukaku i do przerwy na tablicy widniał bezbramkowy remis.

Po zmianie stron lepiej prezentowali się Szwedzi, ale długo nic z tego nie wynikało. W 62. minucie do siatki trafił Group E Sweden vs BelgiumIbrahimović. Arbiter nie uznał jednak gola, bo dopatrzył się faulu podającego Berga. Nadzieje w szwedzkiej ekipie podtrzymywał Isaksson, który najpierw zatrzymał Kevina De Bruyne’a, a następnie w sytuacji sam na sam okazał się lepszy od Lukaku. W 74. minucie belgijski snajper trafił do siatki, jednak sędzia wyłapał pozycję spaloną. Dziesięć minut później Isakssona pokonał Radja Nainggolan. Klubowy kolega Wojciecha Szczęsnego przymierzył sprzed pola karnego, a futbolówka wpadła do bramki tuż przy słupku. Ostatecznie podopieczni Marca Wilmotsa wygrali 1:0.

Belgowie zajęli drugie miejsce w grupie E i w 1/8 finału zmierzą się z Węgrami. Szwedzi natomiast odpadli z turnieju, po zdobyciu zaledwie jednego punktu w starciu z Irlandią (1:1).