Euro 2016. Trzy punkty na inaugurację! Milik bohaterem Polaków!

Piłkarze reprezentacji Polski od zwycięstwa rozpoczęli zmagania w rozgrywanych we Francji mistrzostwach Europy. Biało-czerwoni pokonali Irlandię Północną 1:0. Decydującą bramkę zdobył w 51. minucie Arkadiusz Milik, który wykorzystał centrę Jakuba Błaszczykowskiego.

Podając wyjściową jedenastkę na dzisiejszy pojedynek, Adam Nawałka rozwiał liczne wątpliwości nie tylko dziennikarzy, ale i polskich kibiców. Na ławce usiadł zmagający się w ostatnim czasie z urazem Kamil Grosicki, a na lewym skrzydle pojawił się Bartosz Kapustka. Między słupkami bramki stanął Wojciech Szczęsny, zaś duet środkowych pomocników stworzyli Krzysztof Mączyński i Grzegorz Krychowiak.

Group C Poland vs Northern IrelandOd pierwszych minut biało-czerwoni ruszyli do ataku. Podanie Łukasza Piszczka na gola mógł zamienić Arkadiusz Milik. Minął się jednak z futbolówką, próbując skierować ją do siatki prawą nogą. Chwilę później – po akcji Artura Jędrzejczyka na lewym skrzydle – napastnik Ajaxu Amsterdam stanął przed kolejną okazją. Tym razem piłka w znacznej odległości minęła słupek bramki Michaela McGoverna.

Podopieczni Adama Nawałki mieli przewagę w posiadaniu piłki. Nie przekładało się to jednak na wynik, a odcięty od podań był Robert Lewandowski. Nie popisywał się również arbiter spotkania, który pozwalał zawodnikom Irlandii Północnej na twardą, momentami brutalną grę. Stuprocentową szansę Polacy wypracowali sobie w 31. minucie. Arkadiusz Milik, mając przed sobą tylko golkipera rywali, uderzył niecelnie.

Jeszcze przed przerwą dawkę swoich nieprzeciętnych umiejętności zaprezentował Bartosz Kapustka. Strzał zawodnika Cracovii zdołał odbić Michael McGovern. Cierpliwość biało-czerwonych zaowocowała w 51. minucie. Piłkę rozprowadził Krzysztof Mączyński, a precyzyjną centrą do Milika popisał się Jakub Błaszczykowski. Napastnik Ajaxu Amsterdam płaskim uderzeniem wyprowadził swoją drużynę na upragnione prowadzenie.

Group C Poland vs Northern Ireland Group C Poland vs Northern Ireland

Serca polskich kibiców zadrżały w 72. minucie. Oko w oko z Wojciechem Szczęsnym mógł stanąć Conor Washington. Golkiper AS Romy wygrał pojedynek biegowy z reprezentantem Irlandii Północnej, ratując swój zespół przed utratą gola. Trener Adam Nawałka dopiero w końcówce zdecydował się na pierwsze zmiany. Na murawie pojawili się Kamil Grosicki i Tomasz Jodłowiec.

Group C Poland vs Northern IrelandRywale szukali swojej szansy w stałych fragmentach gry. Groźnie w polu karnym biało-czerwonych zrobiło się, gdy – po sprytnie rozegranym rzucie wolny – sytuację strzelecką miał Steven Davis. W odpowiedzi z dystansu przymierzył Grzegorz Krychowiak, a jego próba minimalnie minęła prawy słupek bramki McGoverna.

W doliczonym czasie gry dramatycznie wyglądało zderzenie Wojciecha Szczęsnego z Łukaszem Piszczkiem. Obu piłkarzom nic się na szczęście nie stało. Biało-czerwoni dowieźli korzystny rezultat do końca i odnieśli swoje pierwsze w historii zwycięstwo na mistrzostwach Europy. Najlepszym zawodnikiem meczu wybrano Grzegorza Krychowiaka. Doskonałe noty zebrał także Bartosz Kapustka, którego wyróżnili m.in. Rio Ferdinand czy Gary Lineker.

Najbliższe emocje z udziałem podopiecznych Adama Nawałki 16 czerwca. O godz. 21:00 na legendarnym stadionie Stade de France Polacy zmierzą się z Niemcami.