Euro 2016. Skuteczna pogoń Czechów; rezerwowi w rolach głównych

Reprezentacja Czech zremisowała z Chorwacją 2:2 w meczu 2. kolejki grupy D piłkarskich mistrzostw Europy. Podopieczni Ante Cacicia po godzinie gry prowadzili już 2:0, ale nasi południowi sąsiedzi zdołali odrobić straty i zgarnąć jeden punkt. Bohaterami zespołu Pavla Vrby zostali rezerwowi: Milan Skoda oraz Tomas Necid, którzy zdobyli po golu.

Chorwaci w swoim pierwszym spotkaniu skromnie, aczkolwiek zasłużenie, pokonali Turcję 1:0. Drużyna trenera Ante Cacicia w przypadku wygranej z Czechami mogła być już pewna awansu do fazy pucharowej mistrzostw Europy. Nasi południowi sąsiedzi z kolei po porażce z Hiszpanią (0:1) znajdowali się w trudnej sytuacji. Tracąc punkty w dzisiejszym starciu byliby już praktycznie poza turniejem.

Group D Turkey vs CroatiaPierwszą groźną akcję w tym meczu stworzyli sobie już w 2. minucie reprezentanci Chorwacji. Z rzutu rożnego zacentrował Darijo Srna, na bramkę rywali główkował Mario Mandzukićne, ale skuteczną interwencją popisał się Petr Cech. W kolejnych minutach widowisko nieco bardziej się wyrównało. Obie ekipy wykonywały rzuty wolne, jednak w centrach ze stałych fragmentów gry brakowało precyzji. W 20. minucie błąd popełnił Cech, ale jego pomyłki nie wykorzystał Mandzukić. Chwilę później po raz kolejny pokonać golkipera Arsenalu Londyn próbował Mandzukić, jednak jego uderzenie zablokowali czescy defensorzy.

Napór Chorwatów przyniósł efekt w 37. minucie. Wówczas Ivan Perisić przebiegł z futbolówką kilkanaście metrów i po wbiegnięciu w pole karne oddał strzał, który zaskoczył Petra Cecha. Jeszcze przed przerwą, po dośrodkowaniu z rzutu wolnego w wykonaniu Ivana Perisicia, podwyższyć prowadzenie Chorwatów mógł Domagoj Vida, ale ten nieczysto trafił w piłkę, która minęła czeską bramkę.

Na początku drugiej połowy optyczną przewagę uzyskali podopieczni Ante Cacicia, jednak to Czesi jako pierwsi stworzyli Group D Czech Republic vs Croatiasobie dobrą sytuację strzelecką. W 53. minucie na bramkę Danijela Subasicia uderzył z kilku metrów Ladislav Krejci, ale golkiper bałkańskiej drużyny pewnie złapał futbolówkę. W kolejnych minutach nieco śmielej zaczęli atakować nasi południowi sąsiedzi. W 59. minucie padł drugi gol w tym spotkaniu. Fatalny błąd czeskiej obrony wykorzystał Ivan Rakitić, który po zagraniu Marcelo Brozovicia umiejętnie przerzucił piłkę nad Cechem w sytuacji sam na sam.

W 63. minucie ponownie na listę strzelców usiłował wpisać się Mario Mandzukić, jednak znów lepszy od niego okazał się bramkarz ekipy przeciwnej. W 76. minucie Czesi zaliczyli kontaktowe trafienie. Dośrodkowanie zewnętrzną częścią stopy Tomasa Rosicky’ego skuteczną główką wykończył Milan Skoda. Wydaje się, że w tej sytuacji więcej mógł zrobić bramkarz Chorwatów. Od tego momentu zawodnicy Pavla Vrby ruszyli odważniej do ataku, co starali się wykorzystać gracze z Bałkanów. W 86. minucie mecz został przerwany z powodu wrzucenia na boisko rac z sektorów zajmowanych przez chorwackich kibiców.

Group D Czech Republic vs CroatiaW doliczonym czasie gry sędzia podyktował rzut karny dla reprezentacji Czech. We własnej „szesnastce” ręką futbolówki dotknął Domagoj Vida. Jedenastkę pewnym strzałem w środek bramki wykorzystał wprowadzony w drugiej połowie Tomas Necid. Czesi próbowali jeszcze zdobyć zwycięskiego gola, ale Chorwaci ostatecznie zdołali utrzymać remis.

Po dwóch rozegranych spotkaniach piłkarze z Bałkanów mają cztery punkty na koncie, a na zakończenie fazy grupowej czeka ich jeszcze starcie z Hiszpanią. Czechy natomiast mają jedno oczko w dorobku i w meczu ostatniej szansy zmierzą się z Turcją.