Euro 2016. Portugalia w finale, koniec bajki Walii

Portugalia pokonała reprezentację Walii 2:0 i awansowała do finału mistrzostw Europy. Podopieczni Fernando Santosa szalę zwycięstwa na swoją korzyść przechylili na początku drugiej połowy, kiedy to zdobyli oba gole w trzy minuty. Do siatki trafili Cristiano Ronaldo oraz Nani. „Selecao” o złoto powalczą ze zwycięzcą meczu Francja Niemcy.

Obie drużyny przystąpiły do półfinałowego pojedynku osłabione. W drużynie Portugalii zabrakło m.in. stopera Realu Madryt – Pepe. „Smoki” musiały poradzić sobie natomiast bez jednego z reżyserów swojej gry – Aarona Ramsey’a.

Pierwsze fragmenty spotkania przebiegały pod znakiem wzajemnego badania sił. Nieznaczną przewagę miała ekipa z Semi final Portugal vs WalesPółwyspu Iberyjskiego, która częściej gościła na połowie rywali. Walijczycy odgryźli się w 19. minucie, kiedy to minimalnie niecelnie, po kreatywnie rozegranym rzucie rożnym, przymierzył Gareth Bale. Chwilę później lider walijskiej kadry ponownie próbował zaskoczyć Rui Patricio, ale ten nie miał większych problemów ze złapaniem futbolówki. Do końca pierwszej części gry nie działo się zbyt wiele. Oba zespoły miały problemy ze stwarzaniem groźnych sytuacji, w efekcie czego po pierwszych czterdziestu pięciu minutach na tablicy wyników widniał bezbramkowy remis.

Drugą połowę znakomicie rozpoczęli „Selecao”. Po centrze z kornera piłkę w siatce umieścił Cristiano Ronaldo. Zaledwie trzy minuty później tor lotu futbolówki po uderzeniu CR7 zmienił Nani, który zmylił tym samym Wayne’a Hennessey’a i podwyższył prowadzenie. Aktywny po przerwie Ronaldo miał swoją szansę z rzutu wolnego, jednak nieznacznie się pomylił.

W 66. minucie Joao Mario próbował dobić po strzale Naniego. Pomocnik Portugalii miał naprzeciw siebie jedynie walijskiego golkipera, ale nie trafił nawet w światło bramki. W ofensywie pokazał się także prawy obrońca Danilo, po którego akcji bramkarz reprezentacji Walii rozpaczliwie interweniował na linii bramkowej. Zawodnicy Chrisa Colemana próbowali odrobić straty. „Smokom” brakowało jednak skuteczności.

Semi final Portugal vs WalesSemi final Portugal vs Wales

Portugalia po raz drugi (wcześniej w 2004 roku) w historii awansowała do finału mistrzostw Europy. Podopieczni Fernando Santosa w decydującym starciu zmierzą się ze zwycięzcą meczu Francja-Niemcy. Walia osiągnęła historyczny wynik. Jako debiutant doszła do półfinału.