Euro 2016. Pierwsza porażka Hiszpanów, Chorwaci wygrywają grupę

Bramki Nikoli Kalinicia i Ivana Perisicia zapewniły reprezentacji Chorwacji niespodziewane zwycięstwo nad Hiszpanią 2:1. Podopieczni Ante Cacicia zajęli pierwsze miejsce w grupie D. W 72. minucie rzutu karnego nie wykorzystał Sergio Ramos, a jego uderzenie zatrzymał Danijel Subasić.

Na zmiany w wyjściowej jedenastce nie zdecydował się Vicente del Bosque. Selekcjoner Hiszpanów desygnował do gry ten sam skład, który wcześniej rywalizował w pojedynkach z Czechami i Turcją. Roszady przeprowadził Ante Cacić. Do drużyny wskoczyli m.in. Nikola Kalinić, Marko Pjaca, Marko Rog czy Tin Jedvaj.

Group D Croatia vs SpainObrońcy tytułu szybko chcieli udowodnić, że wyszli na boisko po to, aby przypieczętować pierwsze miejsce w grupie. Po serii szybkich podań piłkę nad Danijelem Subasiciem przerzucił Cesc Fabregas, a do siatki z najbliższej odległości wpakował ją Alvaro Morata. Chorwaci nie zamierzali powtórzyć błędu reprezentacji Turcji i raz za razem groźnie kontratakowali. W 12. minucie precyzyjny i silny strzał Nikoli Kalinicia na korner sparował David de Gea.

Group D Croatia vs SpainChwilę później błąd golkipera Manchesteru United mógł kosztować jego drużynę utratę gola. Po katastrofalnym zagraniu na przedpolu futbolówkę przejął Ivan Rakitić. Pomocnik Barcelony przelobował bramkarza, jednak trafił zaledwie w poprzeczkę. Chorwaci dopięli swego jeszcze przed przerwą. Pozornie niegroźna akcja zakończyła się centrą Ivana Perisicia. Niezdecydowanie obrońców i Davida de Gei wykorzystał Nikola Kalinić, który wyrównał wynik.

Group D Croatia vs SpainW drugiej odsłonie kilkukrotnie nie popisał się golkiper Manchesteru. Po jego kolejnym błędzie obok słupka przewrotką uderzał Marko Pjaca. Losy pojedynku mogła odmienić sytuacja z 70. minuty, kiedy – zdaniem arbitra – Sime Vrsaljko w walce o górną piłkę nieprzepisowo zatrzymywał Davida Silvę. Sędzia wskazał na wapno, a futbolówkę na jedenastym metrze ustawił Sergio Ramos. Obrońca Realu nie zdołał zmylić Danijela Subasicia, który zatrzymał jego uderzenie.

W 87. minucie stało się to, czego spodziewało się niewielu. Choć na boisku dominowała Hiszpania, kolejnego gola strzelili podopieczni Ante Cacicia. Doskonałe podanie na wolne pole od Kalinicia otrzymał Ivan Perisić. Zawodnik Interu, mimo ostrego kąta, zmieścił piłkę między słupkiem a Davidem de Geą, czym zapewnił swojej drużynie sensacyjne zwycięstwo. Obrońcy tytułu nie zdążyli już skutecznie odpowiedzieć i rywalizację grupową kończą na drugim miejscu. Na dalsze rozstrzygnięcia czekają jeszcze Turcy, którzy – po wygranej nad Czechami – wciąż mają szansę na występ w 1/8 finału.