Euro 2016. Niemiecki walec przejechał się po Słowakach! Pokaz siły mistrzów świata

Reprezentacja Niemiec, jak na mistrzów świata przystało, po świetnym występie pokonała Słowację 3:0 i awansowała do ćwierćfinału Euro 2016. Gole dla naszych zachodnich sąsiadów zdobyli Jerome Boateng, Mario Gomez oraz Julian Draxler.

Faworyt tego pojedynku mógł być tylko jeden. Niemcy to aktualni mistrzowie świata i jedni z głównych pretendentów do triumfu w Euro 2016. Wątpliwości mogły budzić tylko przeciętne dotychczas występy naszych zachodnich sąsiadów podczas francuskiego turnieju oraz niedawna porażka z ich dzisiejszym rywalem w spotkaniu towarzyskim (1:3).

Round of 16 Germany vs SlovakiaZgodnie z przewidywaniami, drużyna prowadzona przez Joachima Loewa od pierwszego gwizdka sędziego Szymona Marciniaka przejęła inicjatywę na boisku, a swoją przewagę udokumentowała golem już w 8. minucie. Wówczas po centrze Toniego Kroosa z rzutu rożnego jeden ze Słowaków wybił futbolówkę przed pole karne, gdzie dopadł do niej Jerome Boateng i strzałem z powietrza zmusił do kapitulacji Matusa Kozacika. Będący na fali Niemcy chwilę później mogli pójść za ciosem, ale „jedenastki” – po faulu Martina Skrtela na Mario Gomezie – nie wykorzystał Mesut Oezil.

Round of 16 Germany vs SlovakiaW dalszej fazie meczu obraz gry nie uległ zmianie. Mistrzowie świata spokojnie rozgrywali swoje akcje, co rusz zagrażając bramce rywali. Ci z kolei – poza pojedynczą próbą Juraja Kucki, którego uderzeniu w efektownym stylu zatrzymał Manuel Neuer – nie mogli w żaden sposób sforsować dobrze zorganizowanej niemieckiej obrony. Tuż przed przerwą było już 2:0. Julian Draxler oszukał Kuckę i przedarł się lewym skrzydłem aż pod końcową linię, skąd wycofał piłkę do Mario Gomeza, a ten strzałem z kilku metrów dopełnił tylko formalności.

Lepsza postawa podopiecznych Jana Kozaka przyszła wraz z początkiem drugiej połowy spotkania. Szczęścia pod bramką Niemców szukali między innymi Marek Hamsik oraz – najbardziej aktywny po stronie naszych południowych sąsiadów – Juraj Kucka. Pewnie między słupkami spisywał się jednak Manuel Neuer.

Round of 16 Germany vs SlovakiaPo krótkim okresie nieco słabszej gry, zespół Joachima Loewa w 63. minucie wyprowadził kolejny zabójczy cios. Po dośrodkowaniu Thomasa Muellera z rzutu rożnego i przedłużeniu futbolówki głową przez Matsa Hummelsa, na listę strzelców tym razem wpisał się Julian Draxler, który nie dał szans Kozacikowi uderzeniem z woleja z najbliższej odległości. Taki stan rzeczy spowodował, że Słowacy do końca meczu nie nacierali już z takim animuszem, jak jeszcze chwilę wcześniej, skupiając się głównie na defensywie i momentami rozpaczliwym bronieniu dostępu do własnej bramki.

Ostatecznie Niemcy zasłużenie triumfowali 3:0, dzięki czemu w pewnym stylu awansowali do ćwierćfinału mistrzostw Europy. Tam czeka na nich zwycięzca konfrontacji Włochy – Hiszpania. Bez względu na wynik poniedziałkowego starcia na Stade de France, czeka nas wielki piłkarski spektakl.