Euro 2016. Koniec marzeń Islandii, francuska deklasacja

Francuzi rozgromili Islandię 5:2 w ostatnim meczu ćwierćfinałowym i zakończyli piękną przygodę kopciuszka z europejskim czempionatem. Gospodarze turnieju już po pierwszej połowie prowadzili różnicą czterech goli. O wielki finał powalczą z Niemcami.

Euro 2016 napisało już niejedną nieprawdopodobną historię. Do grona niespodzianek zaliczała się Islandia, która mierzyła się dzisiaj z gospodarzami turnieju. Ci zaś chcieli pokazać, że nie bez przyczyny stawiani byli w roli faworytów.

Quarter final France vs IcelandPiłkarze Larsa Lagerbaecka rozpoczęli wysokim pressingiem i bez kompleksów. Szybko musieli jednak przełknąć gorzką pigułkę. W 13. minucie w sytuacji sam na sam z Hannesem Halldorssonem wynik otworzył Olivier Giroud. Zaledwie kilka minut później było już 2:0. Z rzutu rożnego dobrze dośrodkował Antoine Griezmann, a najwyżej do piłki wyskoczył Paul Pogba. Szansę na zdobycie kontaktowego gola miał Jon Dadi Bodvarsson, ale z zaledwie sześciu metrów uderzył ponad poprzeczką.

W końcówce pierwszej połowy z siedemnastu metrów do siatki trafił Dimitri Payet i kiedy wydawało się, że to już koniec strzelaniny przed zmianą stron do głosu doszedł Griezmann. Napastnik Atletico Madryt stanął „oko w oko” z golkiperem gości i bez problemu go przelobował, kierując futbolówkę do siatki.

Po przerwie straty zmniejszył Kolbeinn Sigthorsson. Z prawej flanki na piąty metr dograł Gylfi Sigurdsson, a snajper grający na co dzień w Nantes dopełnił jedynie formalności. Chwilę później drugiego gola zdobył Giroud. Asystę przy uderzeniu głową napastnika gospodarzy zanotował Payet, posyłając celną centrę z rzutu wolnego. Wynik meczu w 84. minucie ustalił Birkir Bjarnason, ale był to ostatni zryw, na jaki było stać podopiecznych Larsa Lagerbacka.

Quarter final France vs IcelandQuarter final France vs Iceland

Islandczycy byli jedną z rewelacji Euro 2016. W swoim debiucie zaszli aż do ćwierćfinału. W kolejnej fazie zagrają jednak gospodarze, którzy zmierzą się z Niemcami.