Eliminacje Euro 2016. Wszystko jasne! Holandia bez awansu, Turcja ominęła baraże

Znamy już niemal wszystkie reprezentacje, które pojadą na turniej do Francji. Osiem kolejnych zespołów powalczy o awans w barażach. Bilety na finały mogą bukować już piłkarze z Turcji, którzy okazali się najlepsi w klasyfikacji drużyn z trzecich miejsc. Bezpośredni awans z grupy H wywalczyli Chorwaci.

Grupa A

Netherlands vs Czech RepublicNajwiększymi wygranymi ostatniego dnia eliminacji okazali się reprezentanci Turcji. Do awansu potrzebowali zwycięstwa z Islandią i wygranej Kazachstanu w starciu z Łotwą. Kazachowie nie zawiedli i skromnie pokonali Łotyszy (1:0). Podopieczni Fatiha Terima również wykonali swoje zadanie, choć nie bez problemów. Zawodnicy z Azji Mniejszej od 78. minuty grali w dziesiątkę, ale minutę przed końcem regulaminowego czasu gry zdołali pokonać islandzkiego golkipera. Dzięki zwycięstwu okazali się najlepszą drużyną w klasyfikacji trzecich miejsc i wywalczyli bezpośredni awans na francuską imprezę.

W fatalnym stylu odpadli Holendrzy. Oranje na koniec eliminacji ulegli Czechom 2:3. Nasi południowi sąsiedzi od 43. minuty grali w osłabieniu po tym, jak z boiska wyleciał Marek Suchy. Mimo to zdołali powiększyć swoją przewagę bramkową, której nie oddali już do ostatniego gwizdka.

* * *

Turcja – Islandia 1:0 (1:0)
Selcuk Inan 89’

Holandia – Czechy 2:3 (0:2)
Klaas-Jan Huntelaar 70’ Robin van Persie 84’ – Pavel Kaderabek 24’ Josef Sural 35’ Robin van Persie 66’(sam.)

Łotwa – Kazachstan 0:1 (0:0)
Islambek Kuat 65’

Grupa B

Belgium vs IsraelGrupę B wygrali Belgowie, którzy wykorzystali ostatnie potknięcia Walii z Izraelem i Bośnią, dzięki  czemu wskoczyli na fotel lidera w przedostatniej serii spotkań. Dzisiaj Czerwone Diabły przypieczętowały awans, wygrywając z Izraelczykami 3:1.

Obowiązkowe zwycięstwo z Andorą odnieśli Walijczycy, którzy po raz drugi w historii pojadą na międzynarodową imprezę. Goście nie mieli w tych eliminacjach nic do powiedzenia. Piłkarze Andory przegrali wszystkie dziesięć spotkań z bilansem bramkowym 4:36. W meczu decydującym o wejściu do baraży z tarczą wrócili Bośniacy, pozbawiając tym samym nadziei na awans Izrael i Cypr.

* * *

Belgia – Izrael 3:1 (0:0)
Dries Mertens 65’ Kevin De Bruyne 78’ Eden Hazard 84’ – Tomer Hemed 88’

Walia – Andora 2:0 (0:0)
Aaron Ramsey 50’ Gareth Bale 86’

Cypr – Bośnia i Hercegowina 2:3 (2:2)
Kostas Charalambidis 32’ Nestor Mytidis 41’ – Haris Medunjanin 13’ 44’ Milan Djurić 67’

Grupa H

Italy vs NorwayWłosi, którzy mieli zapewniony awans już w poprzedniej kolejce, zapowiadali, że spotkania z Norwegami nie odpuszczą i tak też zrobili. Mimo, że po pierwszych 45 minutach przegrywali 0:1, to ostatecznie pokonali Skandynawów 2:1, co przy jednoczesnej wygranej Chorwacji z Maltą, daje Norwegii jedynie prawo gry w barażach. W spotkaniu bez jakiejkolwiek stawki Bułgaria pokonała Azerbejdżan 2:0.