Eliminacje Euro 2016. Niemcy gromią, męczarnie Portugalczyków

Za nami kolejne spotkania eliminacyjne do mistrzostw Europy 2016. Mistrzowie świata Niemcy nie dali szans Gibraltarowi, wygrywając na wyjeździe aż 7:0. W ostatnim meczu grupy D Irlandia zremisowała przed własną publicznością ze Szkocją 1:1. Męczarnie przechodzili Portugalczycy, którzy pokonali na obcym terenie Armenię zaledwie 3:2. Kolejną niespodziankę sprawili piłkarze z Wysp Owczych, którzy po raz drugi zwyciężyli z Grekami 2:1.

Grupa D

Gibraltar Niemcy 0:7 (0:1)
Andre Schuerrle 28’ 65’ 71’ Max Kruse 47’ 81’ Ilkay Gundogan 51’ Karim Bellarabi 57’

Aktualni mistrzowie świata mieli udowodnić sobie i kibicom w spotkaniu z czerwoną latarnią grupy D, że nie zatracili motywacji do gry i nadal chcą zwyciężać.

Pierwsza połowa nie zapowiadała pogromu. W 10. minucie Bastian Schweinsteiger nie wykorzystał jedenastki. Strzał 30-letniego pomocnika zatrzymał golkiper gospodarzy, Jordan Perez. Wynik spotkania otworzył Andre Schuerrle, który wykorzystał błąd obrońców i płaskim uderzeniem pokonał bramkarza miejscowych.

Gibraltar vs GermanyTuż po przerwie na 2:0 podwyższył Max Kruse. Niepilnowany w polu karnym napastnik nie miał większych problemów z umieszczeniem futbolówki w siatce rywali. Chwilę później kontratak gości skutecznie zakończył Ilkay Gundogan. Niemiec szczęśliwie opanował prostopadłe zagranie i zdołał pokonać Pereza. W 57. minucie z narożnika szesnastki przymierzył Karim Bellarabi, dokładając kolejnego gola dla naszych zachodnich sąsiadów. Kibice nie czekali długo na kolejne trafienie. Ilkay Gundogan popisał się dobrą, indywidualną akcją. Jego próbę zatrzymał golkiper gospodarzy, ale przy dobitce Schuerrle był już bezradny. Skrzydłowy, który miniony sezon spędził w Wolfsburgu ustrzelił hat-tricka. Mesut Oezil wyłożył mu piłkę jak na tacy, a 24-latek dopełnił jedynie formalności. Dzieła zniszczenia dokończył Max Kruse, który strzałem z woleja ustalił wynik spotkania na 7:0.

Niemcy zajmują drugą pozycję, premiowaną awansem. Gibraltar nie zdobył jeszcze choćby punktu i nizmiennie plasuje się na 6. miejscu.

***

Irlandia Szkocja 1:1 (1:0)
Jonathan Walters 38’ – John O’Shea 47’(sam.)

Irlandia, żeby liczyć się jeszcze w walce awans, musiała urwać punkty Szkotom. Gospodarze pokazali już, że potrafią narobić problemów. Potrafili wydrzeć remis zarówno Polsce (1:1), jak i Niemcom (1:1).

Pierwsza połowa nie przyniosła kibicom wielu emocji. Przeważały niedokładne dośrodkowania, czy niecelne strzały z dystansu. Bliski szczęścia był Daryl Murphy, ale jego uderzenie głową instynktownie obronił David Marshall. W 38. minucie Jonathan Walters z najbliższej odległości dobił piłkę po nieudanej próbie jednego z kolegów i dał prowadzenie gospodarzom.

Do remisu już w 46. minucie doprowadził… John O’Shea. Futbolówka po strzale Shauna Maloney’a odbiła się jeszcze od pleców Johna O’Shea i wpadła do siatki tuż przy słupku. Odpowiedzieć próbował Daryl Murphy, ale Irlandczyk przegrał pojedynek sam na sam z golkiperem gości. Żadna z ekip nie potrafila przechylić szali zwycięstwa na swoją stronę i spotkanie zakończyło się podziałem punktów.

Szkoci zajmują 3. miejsce w grupie, co gwarantuje grę w barażach. Irlandia plasuje się tuż za ich plecami.

***

Polska Gruzja 4:0 (1:0) [relacja]
Arkadiusz Milik 62’ Robert Lewandowski 89’ 90’ 90’

Grupa F

Wyspy Owcze Grecja 2:1 (1:0)
Hallur Hansson 32’ Brandur Olsen 70’ – Sokratis Papastathopoulos 84’

Wyspy Owcze, które niespodziewanie w listopadzie wygrały z Grecją 2:1, podejmowały tę drużynę tym razem na własnym terenie. Mało kto spodziewał się powtórki z rozrywki.

Faroe Islands vs GreeceA jednak w 32. minucie do siatki płaskim strzałem z jedenastu metrów trafił Hallur Hansson, dając kibicom ogromny powód do radości. W drugiej części spotkania  uderzeniem z pierwszej piłki golkipera gości zaskoczył Brandur Olsen, podwyższając tym samym prowadzenie. Na otarcie łez Grekom pozostało trafienie Sokratisa Papastathopoulosa. Obrońca Hellady trafił do siatki głową po dośrodkowaniu z rzutu rożnego.

Wyspy Owcze nie mają raczej szans na awans, ale reprezentanci tego kraju już mogą czuć się zwycięzcami. Chłopcy do bicia pokazali, że stać ich na coś więcej niż zbieranie cięgów i wyprzedzają zarówno Grecję, jak i Finlandię.

***

Finlandia Węgry 0:1 (0:0)
Zoltan Stieber 82’

Dzięki podziałowi punktów w spotkaniu na szczycie grupy F szansę na odrobienie strat miała reprezentacja Węgier, zajmująca 3. pozycję.

Madziarzy udali się na wyjazd do Finlandii i nie zawiedli. Choć długo nie mogli sforsować defensywy rywali, udało się to za sprawą Zoltana Stiebera w 82. minucie. Dopadł on do futbolówki odbitej przez obrońców rywali na czternastym metrze i bez zastanowienia huknął, nie dając najmniejszych szans golkiperowi gospodarzy.

Węgry nadal zajmują 3. pozycję. Do Irlandii Północnej tracą tylko 2 oczka. W klasyfikacji drużyn z trzecich miejsc są jednak na 1. miejscu, co na chwilę obecną daje im bezpośredni awans do francuskiego turnieju.

***

Irlandia Północna Rumunia 0:0

Spotkanie Irlandii Północnej z Rumunią było bezpośrednią walką o pozycję lidera w grupie F. Faworytem spotkania byli goście, którzy jak do tej pory nie przegrali i stracili zaledwie jedną bramkę.

Już w 2. minucie prowadzenie objąć mogli przyjezdni, jednak nieznacznie z rzutu wolnego pomylił się Claudiu Ceseru. W końcówce groźnie główkował Jonny Evans, ale Ciprian Tatarusanu instynktownie przerzucił piłkę nad poprzeczką. Najlepszą okazję w drugiej części spotkania miał Gabriel Torje. Futbolówka po jego uderzeniu o centymetry minęła słupek bramki Irlandczyków.

Rumunia utrzymała pozycję lidera i ma jeden punkt przewagi nad drugą w tabeli Irlandią Północną.

Grupa I

Armenia Portugalia 2:3 (1:1)
Marcos Pizzelli 14’ Hrajr Mkojan 72’ – Cristiano Ronaldo 29’(k.) 55’ 58’

Portugalczycy, których na początku eliminacji zaskoczyła Albania zwyciężając 1:0, kolejne spotkania wygrywali jedną bramką i nie prezentowali pełni swoich umiejętności. Tym razem pojechali na trudny teren do Armenii.

Już w 14. minucie Marcos Pizzelli fantastycznie przymierzył z rzutu wolnego i to Ormianie niespodziewanie objęli prowadzenie. Do remisu doprowadził Cistiano Ronaldo, który pewnie wykorzystał rzut karny podyktowany po faulu na Joao Moutinho.

Armenia vs PortugalPo przerwie CR7 potrzebował zaledwie 13 minut na skompletowanie hat-tricka. W 55. minucie Portugalczyk uprzedził Romana Berezovskiego i wpakował piłkę do siatki. W kolejnej akcji przejął futbolówkę, przebiegł kilkadziesiąt metrów i potężnie huknął na bramkę gospodarzy, podwyższając prowadzenie. Sytuacja skomplikowała się w 62. minucie, kiedy to czerwoną kartkę obejrzał Tiago Mendes. Miejscowi wykorzystali osłabienie rywali. Kontaktową bramkę zdobył Hrajr Mkojan. Henrichowi Mchitarjanowi i spółce nie starczyło jednak czasu, by doprowwadzić do remisu i musieli przełknąć gorzką pigułkę.

Portugalczycy przewodzą stawce grupy I z dwunastoma oczkami na koncie. Armenia plasuje się na ostatniej pozycji z zaledwie jednym punktem.

***

Dania Serbia 2:0 (1:0)
Yussuf Poulsen 13’ Jakob Poulsen 87’

Duńczycy, będący drugą siłą grupy I, podejmowali na własnym terenie rozczarowującą w tych eliminacjach Serbię. Zdecydowanymi faworytami tego spotkania byli gospodarze.

Już w 13. minucie świetnym strzałem z szesnastu metrów popisał się Yussuf Poulsen, dając swojej drużynie prowadzenie. Zakomitą szansę na podwyższenie prowadzenia zmarnował Daniel Agger. Doświadczony obrońca nie wykorzystał jedenastki. Co ciekawe faulowany w polu karnym Pierre Hojbjerg widząc, że sędzia wskazał na wapno cieszył się jakby już zdobył gola. Wynik spotkania w końcówce ustalił Jakob Poulsen. Duńczyk minął jednego z rywali i płaskim strzałem ze skraju szesnastki rozwiał marzenia Serbów o zdobyczy punktowej.

Dania zajmuje 2. miejsce w grupie I, tuż za Portugalią. Serbia plasuje się na 4. pozycji, z dorobkiem zaledwie jednego oczka.