El. MŚ siatkarek: Biało-czerwone bliżej awansu

Reprezentacja Polski rozbiła w Łodzi Szwajcarię 3:0 w swoim pierwszym meczu turnieju eliminacyjnego do finałów mistrzostw świata siatkarek. W sobotę Polska zagra z Hiszpanią.

Pierwszy set przebiegał pod dyktando Polek, które już na początku wypracowały sobie kilku punktową przewagę. Po asie serwisowym Katarzyny Skowrońskiej, prowadziły na pierwszej przerwie technicznej 8:4. W ataku nie do zatrzymania była powracająca po trzech latach do kadry Małgorzata Glinka, z której atakami nie mogły sobie poradzić Szwajcarki. W pewnym momencie przewaga Polek urosła nawet do 13 pkt. (20:7). Ostatecznie podopieczne Piotra Makowskiego rozbiły rywalki, wygrywając premierowego seta do 14.

Druga odsłona spotkania wyglądała podobnie do pierwszej. Wprawdzie Szwajcarki prowadziły 6:4, jednak od tego momentu na parkiecie dzieliła i rządziła już tylko jedna drużyna. Polki szybko uzyskały bezpieczna przewagę (12:6) i spokojnie kontrolowały grę już do końca seta (25:15).

Trzecia i, jak się potem okazało, ostatnia partia ponownie należała do Polek. Nasze zawodniczki grały pewnie i systematycznie powiększały przewagę (14:3).
Szwajcarki nie miały żadnych atutów po swojej stronie i sromotnie przegrały seta zdobywając zaledwie 9 oczek.

Polska: Bełcik (7), Werblińska (14), Dziękiewicz (12), Skowrońska-Dolata (9), Glinka-Mogentale (12), Gajgał-Anioł (6), Zenik (libero) oraz Mroczkowska, Tokarska, Kaczorowska, Wołosz, Kowalińska.

Szwajcaria: Granvorka (5), Schauss (4), Wigger (3), Unternauhrer (6), Stocker (2), Marbach (1), Dalliard (libero) oraz Kuenzler (1), Sirucek (2), Widmer, Steinemann (2), Bisang,

W pierwszym dzisiejszym meczu grupy K Belgia wygrała z Hiszpanią 3:0 (25:20, 25:18, 25:12). W sobotę Polski zagrają z Hiszpankami, a Szwajcarki z Belgijkami.

Przypomnijmy – turniej w Łodzi jest jednym z pięciu turniejów kwalifikacyjnych rozgrywanych w strefie europejskiej. Awans do finałów mistrzostw świata wywalczą zwycięscy grup oraz dwa najlepsze zespoły z drugich miejsc.

Mistrzostwa świata we Włoszech zostaną rozegrane na przełomie września i października 2014 r.