El. MŚ 2018. Wygrywamy z Danią! Trzy gole Lewandowskiego!

Piłkarska reprezentacja Polski wygrała na Stadionie Narodowym z Danią 3:2 w swoim drugim meczu eliminacji do mistrzostw świata. Bohaterem spotkania został Robert Lewandowski, który zdobył wszystkie gole dla białoczerwonych.

Duńczycy rozpoczęli eliminacje od wygranej na własnym stadionie z Armenią (1:0). Polacy natomiast zremisowali na wyjeździe z Kazachstanem (2:2) i w dzisiejszym starciu interesowały ich trzy punkty. Ewentualne straty stawiałyby biało-czerwonych w bardzo trudnej sytuacji przed kolejnymi spotkaniami.

Robert Lewandowski  Andreas Christensen   William KvistObie drużyny rozpoczęły mecz bardzo spokojnie, z biegiem czasu jednak do głosu zaczęli dochodzić biało-czerwoni. W 17. minucie Kamil Grosicki dośrodkował w pole karne, ale strzał głową z ostrego kąta Arkadiusza Milika obronił Kasper Schmeichel. Trzy minuty później kolejną akcję lewą stroną boiska przeprowadził Grosicki, a dogranie skrzydłowego Stade Rennais na gola zamienił Robert Lewandowski. Po objęciu prowadzenia gospodarze próbowali szybko podwyższyć korzystny wynik. Najpierw niecelnie uderzył Piotr Zieliński, a następnie strzał Lewandowskiego zdołali zablokować rywale.

W 33. minucie piłkę do duńskiej siatki skierował Milik, jednak to trafienie nie zostało uznane z powodu zagrania ręką polskiego napastnika. W 36. minucie arbiter podyktował rzut karny za faul na napastniku Napoli. Do futbolówki podszedł Robert Lewandowski i nie dał szans Schmeichelowi na skuteczną interwencję. Piłkarze Age Hareide próbowali odpowiedzieć, ale polska defensywa skutecznie zablokowała próby Simona Kjaera oraz Williama Kvista.

Drugą połowę doskonale rozpoczęli podopieczni trenera Adama Nawałki. Znakomitą indywidualną akcję przeprowadził Robert Lewandowski, zapisując na swoim koncie klasycznego hat-tricka. W 49. minucie kolejną bramkę zdobył Polak. Niestety, był to strzał do własnej bramki, a pechowcem okazał się Kamil Glik. Dużo ożywienia w poczynania rywali wniósł Yussuf Poulsen. Za pierwszym razem przestrzelił, zaś w drugiej próbie uderzył wprost w Łukasza Fabiańskiego.

Robert Lewandowski    Thiago Cionek Piotr ZieliñskiViktor Fischer   Yussu Poulsen

Napastnik gości próbował jednak dalej i w 69. minucie trafił na 3:2, wykorzystując błąd polskiej obrony. Od tego momentu coraz częściej przy piłce byli gracze ze Skandynawii. W poczynaniach biało-czerwonych było natomiast dużo chaosu i paniki. Na szczęście polska defensywa i bramkarz nie pozwolili już się zaskoczyć, dzięki czemu ekipa Adama Nawałki dowiozła korzystny dla siebie wynik do ostatniego gwizdka sędziego.

Polacy po dzisiejszej wygranej mają na koncie cztery punkty i zajmują trzecie miejsce w tabeli grupy E. Dania zdobyła oczka mniej i plasuje się na czwartej pozycji. Prowadzą ex aequo Rumunia i Czarnogóra. Kolejnym rywalem biało-czerwonych w eliminacjach mistrzostw świata będzie Armenia. To spotkanie zaplanowano na najbliższy wtorek.