El. ME koszykarek. Polki dalej niepokonane

Polskie koszykarki pokonały we Władysławowie Słowację 75:70 po dogrywce (19:12, 15:13, 15:20, 12:16, 14:9) w trzecim eliminacyjnym meczu mistrzostw Europy 2015. Biało-czerwone z kompletem zwycięstw objęły samodzielne prowadzenie w grupie A.

W połowie drugiej kwarty meczu z niepokonanymi do tej pory Słowaczkami Polki prowadziły różnicą nawet 17 punktów, ale i tak o ich sukcesie przesądziła dopiero dogrywka.

W zespole gości po raz pierwszy w tych eliminacjach wystąpiła naturalizowana Amerykanka Kristi Toliver. 27-letnia rozgrywająca Los Angeles Sparks nie tyko była najskuteczniejszą zawodniczką swojej ekipy, ale także doprowadziła do dogrywki. Z kolei w polskiej drużynie zabrakło kontuzjowanej Magdaleny Skorek oraz Martyny Koc, która ma złamany nos.

W pierwszych minutach w Słowacji świetnie radziła sobie Zofia Hruscakova, która zdobyła 12 punktów dla swojego zespołu. Ta 19-letnia silna skrzydłowa nie miała jednak wsparcia koleżanek, dzięki czemu gospodynie od samego początku wysoko wygrywały.

W 12. minucie było 23:16 dla biało-czerwonych, ale później zdobyły one 10 punktów z rzędu i w 15. min. po trójce Agnieszki Skobel osiągnęły w tym meczu najwyższe prowadzenie – 33:16.

Co prawda końcówka pierwszej części gry nie była w wykonaniu Polek zbyt udana, jednak drugą połowę rozpoczęły obiecująco i w 22. minucie wygrywały 39:25. Biało-czerwone miały jednak spore problemy z obroną strefową rywalek – przyjezdne zaczęły odrabiać straty i w 30. minucie przegrywały jedynie 45:47.

Kiedy 120 sekund później podopieczne trenera Jacka Winnickiego po rzucie Eweliny Kobryn wygrywały już 54:45, wydawało się, ze opanowały sytuację. Tymczasem fatalne straty sprawiły, że siedem sekund przed końcem spotkania Toliver doprowadziła do remisu 61:61. W posiadaniu piłki była jeszcze drużyna trenera Jacka Winnickiego, ale równo z końcową syreną nie trafiła Skobel.

Na początku dogrywki za trzy rzuciła Toliver (w dodatkowym czasie gry zdobyła 9 punktów), jednak poza nią żadna zawodniczka gości nie trafiła do kosza. Słowaczki nie potrafiły także zatrzymać Justyny Żurowskiej oraz Kobryn, dzięki czemu Polki mogły świętować trzecie w tych eliminacjach zwycięstwo z rzędu.

Polska: Ewelina Kobryn 23, Justyna Żurowska 19, Agnieszka Skobel 9, Katarzyna Krężel 7, Paulina Pawlak 7, Weronika Idczak 6, Marta Jujka 4, Magdalena Ziętara 0, Małgorzata Misiuk 0.

Najwięcej punktów dla Słowacji zdobyły: Kristi Toliver 17, Zofia Hruscakova 16 oraz Anna Jurcenkova i Lucia Krc-Turbova po 12.