Eliminacje Euro 2016. Porażki faworytów – słaby początek Holandii i Bośni

W najciekawszych spotkaniach eliminacyjnych do Mistrzostw Europy 2016 nieoczekiwane porażki poniosły Holandia, Turcja oraz Bośnia i Hercegowina. Popularni „Oranje” na wyjeździe musieli uznać wyższość Czechów. Słabo zaprezentowały się Walia i Chorwacja, które męczyły się z niżej notowanymi przeciwnikami.

Holandia-piłka-nożnaOd falstartu rywalizację o punkty rozpoczęli brązowi medaliści ostatnich mistrzostw świata. Holendrzy pod wodzą Guusa Hiddinka nie sprostali reprezentacji Czech, przegrywając na wyjeździe 1:2. Przeważający od początku spotkania nasi południowi sąsiedzi prowadzenie objęli w 22. minucie, a zza szesnastki fantastycznie przymierzył Borek Dockal. „Oranje” wyrównali dopiero w drugiej połowie meczu. Po dośrodkowaniu Daley Blinda, Petra Cecha głową pokonał Stefan de Vrij. W doliczonym czasie gry o ból głowy swojego selekcjonera przyprawił Daryl Janmaat, który po niegroźnym wstrzeleniu piłki w pole karne trafił… w słupek własnej bramki. Po chwili futbolówkę do siatki, obok bezradnego Jaspera Cillessena, skierował Vaclav Pilar.

Cypr-Bośnia-i-HercegowinaRównie ciekawie było na pozostałych europejskich boiskach. Nie szło zarówno finalistom ostatnich mistrzostw świata, jak i zdecydowanym faworytom swoich grup. Porażki zapisali na swoim koncie Turcy i Bośniacy. Ci ostatni, po trafieniu Ibisevicia, prowadzili z Cyprem 1:0, jednak dwa gole Dimitrisa Christofiego przesądziły o kuriozalnej porażce podopiecznych Safeta Susicia. Bliscy kompromitacji byli również piłkarze Walii, którzy do ostatnich minut remisowali z Andorą 1:1. O zwycięstwie „Smoków” przesądziła ostatecznie bramka Garetha Bale’a w 82. minucie. Pierwsza połowa pojedynku pomiędzy Chorwacją i Maltą również zakończyła się sensacyjnym remisem. W drugiej odsłonie gospodarze wzięli się jednak ostro do roboty, pogrążając rywala trafieniami Modricia i Kramaricia.

Po mundialowym niepowodzeniu dobrze w wyjazdowym meczu z Norwegią zaprezentowali się Włosi. Swoje pierwsze spotkanie o punkty dobrze wspominał będzie Antonio Conte. Gole dla wciąż aktualnych wicemistrzów Europy zdobyli Simone Zaza i Leonardo Bonucci.