El. ME 2016. Męczarnie Holandii i Włoch ze średniakami

Holandia po ciężkim meczu pokonała Kazachstan 3:1, a Włochy – także u siebie – wygrały z Azerbejdżanem 2:1 w piątkowych piłkarskich spotkaniach eliminacji Euro 2016.

Wynik meczu grupy A Holandii z Kazachstanem w Amsterdamie wskazuje na dość łatwą przeprawę „Pomarańczowych”, ale w rzeczywistości gospodarze mieli duże problemy. Holendrzy, którzy w poprzedniej kolejce ulegli na wyjeździe Czechom 1:2, tym razem sensacyjnie przegrywali do 62. minuty 0:1 (gol w pierwszej połowie Renata Abdulina).  Dopiero wówczas wyrównał strzałem głową Klaas-Jan Huntelaar, choć jak pokazały telewizyjne powtórki, Holender był na nieznacznym spalonym. Chwilę później sytuacja Kazachów stała się bardzo trudna, czerwoną kartkę zobaczył bowiem Baurżan Dżolchijew. Osłabieni goście nie dali rady powstrzymać naporu Holendrów. Kolejne bramki dla gospodarzy zdobyli Ibrahim Afellay oraz Robin van Persie z rzutu karnego.

W innych meczach tej grupy Łotwa uległa Islandii 0:3 (czerwona kartka znanego z występów w polskiej lidze Artjomsa Rudnevsa), natomiast Turcja – także u siebie – przegrała z Czechami 1:2. To już druga porażka Turków w eliminacjach i drugi triumf Czechów, którzy podobnie jak Islandia mają komplet punktów.

W grupie B Belgia zgodnie z przewidywaniami wysoko pokonała Andorę (6:0), Cypr przegrał z Izraelem 1:2, a Walia zremisowała bezbramkowo z Bośnią i Hercegowiną.

Spore kłopoty w grupie H mieli Włosi, którzy pokonali w Palermo Azerbejdżan 2:1, zapewniając sobie wygraną dopiero osiem minut przed końcem spotkania. Do historii przejdzie wyczyn obrońcy gospodarzy Giorgio Chielliniego. 30-letni piłkarz Juventusu Turyn strzelił wszystkie bramki w tym spotkaniu, w tym jedną samobójczą. Do siatki rywali trafił w 44. i 82. minucie, a do własnej – w 76. Do 73. minuty grał Andrea Pirlo, który jeszcze niedawno planował zakończenie kariery w reprezentacji.

W ciekawie zapowiadającym się meczu tej grupy Bułgaria uległa u siebie Chorwacji 0:1, a Norwegia pokonała na wyjeździe Maltę 3:0. W tabeli z kompletem punktów prowadzą Włosi i Chorwaci.