Ekstraklasa. Zwycięstwo Podbeskidzia, Wisła wskakuje na podium

W dzisiejszych spotkaniach TMobile Ekstraklasy komplet punktów wywalczyli zawodnicy Podbeskidzia BielskoBiała i Wisły Kraków. Górale pokonali na wyjeździe Pogoń Szczecin 2:1, a piłkarze Białej Gwiazdy poradzili sobie z beniaminkiem z Łęcznej.

Wisła Kraków – Górnik Łęczna 2:0 (1:0)
Rafał Boguski 14’ Emmanuel Sarki 90+3’

Emmanuel Sarki Lukas BielakZgodnie z przewidywaniami grę kontrolowała Wisła, chociaż pierwszą groźną akcję przeprowadzili goście. W 12. minucie szybki kontratak Łęcznej niecelnym strzałem sfinalizował Fiodor Cernych. Podopieczni Franciszka Smudy szybko, a co ważne od razu skutecznie, odpowiedzieli na zapędy gości. Futbolówkę między obrońcami do Mariusza Stępińskiego zagrał Maciej Sadlok. Młody napastnik wycofał piłkę spod końcowej linii do Rafała Boguskiego, a ten bez przyjęcia uderzył nie do obrony. Podopieczni Jurija Szatałowa nie kwapili się do odrabiania strat. Krakowianie również nie byli już w stanie zagrozić poważnie ekipie przyjezdnych.

Górnik pierwszy – i jak się później okazało jedyny – celny strzał oddał dopiero w 57. minucie.  Choć zawodnicy Białej Gwiazdy oddali inicjatywę gościom, ci nie potrafili tego wykorzystać. Gospodarze czekali tylko na możliwość wyprowadzenia kolejnych kontrataków. W końcówce spotkania okazję do wyrównania stworzyli zawodnicy beniaminka, ale po wstrzeleniu piłki w pole karne nieczyste uderzenie Filipa Burkhardta minęło bramkę. Od 89. minuty goście grali w osłabieniu po czerwonej kartce dla Lukasa Bielaka, a miejscowi wykorzystali to, podwyższając wynik. W 93. minucie Paweł Brożek dograł w szesnastce do Emmanuela Sarkiego, a ten nie dał najmniejszych szans Sergiuszowi Prusakowi na skuteczną interwencję, ustalając rezultat spotkania na 2:0.

Wisła po zwycięstwie, przynajmniej do jutrzejszego meczu Jagiellonii, pozostanie wiceliderem ligi. Beniaminek plasuje się dopiero na 14. pozycji i coraz bliżej mu do strefy spadkowej.

***

Wisła: Michał Buchalik – Dariusz Dudka, Arkadiusz Głowacki, Richard Guzmics, Maciej Sadlok, Alan Uryga, Mariusz Stępiński (90’ Piotr Żemło), Semir Stilić (46’ Emmanuel Sarki), Łukasz Garguła (65’ Donald Guerrier), Rafał Boguski, Paweł Brożek

Górnik: Sergiusz Prusak – Łukasz Mierzejewski, Maciej Szmatiuk, Marcin Kalkowski, Lukas Bielak, Veljko Nikitović, Tomasz Nowak, Grzegorz Bonin, Miroslav Bożok (68’ Sebastian Szałachowski), Fiodor Cernych (70’ Filip Burkhardt), Shpetim Hasani (74’ Paweł Buzała)

Żółte kartki: Arkadiusz Głowacki (Wisła) oraz Lukas Bielak, Veljko Nikitović (Górnik)

Sędzia: Mariusz Złotek (Stalowa Wola)

Pogoń Szczecin – Podbeskidzie Bielsko-Biała 1:2 (1:1)
Łukasz Zwoliński 38’ –  Damian Chmiel 9’ Maciej Iwański 90+4’

Rafa³ Murawski Maciej IwañskiPodbeskidzie wyszło na prowadzenie już w 9. minucie. Dobre prostopadłe podanie po ziemi w polu karnym otrzymał Damian Chmiel, który z 5. metra wpakował piłkę do siatki. W odpowiedzi solową akcję przeprowadził Takuya Murayama. Dryblingiem najpierw wkręcił w ziemię dwóch obrońców i zdołał uderzyć na bramkę Radosława Janukiewicza, zabrakło mu jednak nieco precyzji. Podbeskidzie cały czas atakowało. W 23. minucie z rzutu rożnego przed szesnastkę dośrodkował Maciej Iwański. Na futbolówkę czekał tam Adam Deja, po którego strzela piłka opuściła plac gry. Portowcy zdołali wyrównać w 38. minucie. Po dośrodkowaniu Rafała Murawskiego z narożnika boiska, w podbramkowym zamieszaniu najlepiej odnalazł się Łukasz Zwoliński, który z najbliższej odległości nie miał problemów z wyrównaniem stanu meczu.

Tuż po wznowieniu gry wspaniałym dryblingiem popisał się Sylwester Patejuk. W ostatniej chwili ofiarnie zatrzymał go Maksymilian Rogalski. Dużo pracy w drugiej połowie miał Michal Pesković, którego zatrudniali kolejno Zwoliński, Sebastian Rudol i Murayama. Górale odpowiedzieli uderzeniem Macieja Iwańskiego z rzutu wolnego. Lider Podbeskidzia z ostrego kąta trafił w słupek. W ostatniej minucie doliczonego czasu gry zwycięstwo gościom zapewnił Iwański. Pomocnik przyjezdnych trafił w samo okienko, nie dając żadnych szans na skuteczną interwencję golkiperowi gospodarzy.

Pogoń plasuje się na 8. pozycji w lidze. Dwoma punkty straty do swoich dzisiejszych przeciwników mają podopieczni Leszka Ojrzyńskiego.

***

Pogoń: Radosław Janukiewicz – Hubert Matynia, ,Hernani, Wojciech Golla, Sebastian Rudol, Jakub Bąk (67’ Dominik Kun), Mateusz Matras (46’ Maksymilian Rogalski), Rafał Murawski, Takuya Murayama (85’ Shohei Okuno), Adam Frączczak, Łukasz Zwoliński

Podbeskidzie: Michal Pesković – Marek Sokołowski, Pavol Stano, Bartłomiej Konieczny, Frank Adu Kwame, Damian Chmiel, Maciej Iwański, Anton Sloboda, Sylwester Patejuk (63’ Adam Pazio, 82’ Tomasz Górkiewicz), Adam Deja, Robert Demjan (73’ Bartosz Śpiączka)

Żółte kartki: Mateusz Matras (Pogoń)

Sędzia: Krzysztof Jakubik (Siedlce)

Tabela: [T-Mobile Ekstraklasa]