Ekstraklasa. Zagłębie lepsze od Górnika, ścisk w czubie tabeli

W pierwszym dzisiejszym spotkaniu 12. kolejki Lotto Ekstraklasy piłkarze Zagłębia Lubin pokonali na własnym stadionie Górnika Zabrze 3:2. Dzięki wygranej podopieczni trenera Piotra Stokowca zrównali się punktami z liderem ligowych rozgrywek Lechem Poznań.

Zagłębie wiedziało, że w przypadku zwycięstwa, dogoni liderującego w tabeli Lecha. Dlatego zawodnicy Piotra Stokowca od pierwszego gwizdka sędziego ruszyli do ataku, a za swoją postawę zostali wynagrodzeni w 7. minucie, kiedy to Bartłomiej Pawłowski strzałem z bliskiej odległości – po asyście Filipa Jagiełło – wyprowadził drużynę z Lubina na prowadzenie.

Goście, choć rzadko przebywali w okolicach pola karnego rywali, niespodziewanie odpowiedzieli kilkanaście minut później. Wszystko za sprawą Michała Koja, który wykorzystał centrę Rafała Kurzawy z rzutu rożnego i z dwóch metrów wepchnął piłkę do bramki.

Z remisu podopieczni Marcina Brosza nie cieszyli się jednak zbyt długo. Tuż przed przerwą kolejny cios zadali bowiem Miedzowi, a konkretnie Jakub Świerczok. Napastnik gospodarzy otrzymał dośrodkowanie od Sasy Balicia, po czym – uderzeniem na raty – zmusił do kapitulacji rozpaczliwie interweniującego Tomasza Loskę.

W drugiej połowie meczu kwestia wyniku wciąż pozostawała otwarta. Akcje przenosiły się spod jednej bramki pod drugą, brakowało jedynie precyzji i zimnej krwi. W końcu za konkrety zabrał się Jakub Świerczok, który – przy biernej postawie stoperów zabrzan – po świetnym strzale zza „szesnastki” cieszył się z kolejnego dziś gola.

Przyjezdnych stać było jedynie na zmniejszenie strat. W doliczonym czasie gry rozmiary porażki zredukował Mateusz Wieteska po tym, gdy ten wykorzystał niefrasobliwość Martina Polacka i z kilku metrów skierował futbolówkę do siatki. Ostatecznie Zagłębie wygrało 3:2, dzięki czemu pozostało niepokonane przed własną publicznością w obecnym sezonie ligowym.

Zwycięstwo sprawiło również, że piłkarze Piotra Stokowca umocnili się na trzecim miejscu w tabeli, a liderującemu Lechowi ustępują jedynie gorszym bilansem bramkowym. Górnik z kolei spadł na drugą pozycję i ma tyle samo punktów, co… Kolejorz oraz Miedziowi.