Ekstraklasa. Wisła rządzi w Krakowie

Wisła pokonała Cracovię 3:2 w meczu kończącym 26. kolejkę Lotto Ekstraklasy. Białą Gwiazdę do wygranej poprowadził Jakub Błaszczykowski, autor gola i asysty.

To były inne derby, bo wcale nie musiało do nich dojść. Wisła Kraków wygrała walkę o przetrwanie, teraz chciała utrzeć nosa Cracovii.

Biała Gwiazda dobrze rozpoczęła. Łukasz Burliga głową zagrał do przodu. Z problemami interweniował Ołeksij Dytiatjew. Piłka wylądowała pod nogami Krzysztofa Drzazgi, który bez zastanowienia huknął zza szesnastki. Michal Pesković nie zdołał uchronić swojej drużyny przed utratą gola. Sędzia analizował jeszcze, czy wcześniej nie doszło do faulu. Ostatecznie trafienie zostało uznane.

Gospodarze poszli za ciosem. W. 19. minucie Vullnet Basha wyłożył futbolówkę Jakubowi Błaszczykowskiemu. Pomocnik skiksował, ale na tyle szczęśliwie, że przed szansą stanął jeszcze Marko Kolar. Ten okazji nie zmarnował i było 2:0.

Mecz nabrał tempa w drugiej połowie. Najpierw źle wybijał Pesković, jednak w doskonałej sytuacji pomylił się Drzazga. Kilak chwil później w pojedynku sam na sam z Mateuszem Lisem niecelnie uderzył Mateusz Wdowiak. Wisła odpowiedziała akcją Sławomira Peszki. Pomocnik przedarł się lewą stroną boiska, zacentrował w pole karne. Na piłkę czekał Jakub Błaszczykowski i potężnym strzałem w kierunku bliższego słupka podwyższył wynik na 3:0.

W końcówce widowiska podopiecznym Macieja Stolarczyka brakowało koncentracji. Stracili futbolówkę na własnej połowie. Indywidualną akcję przeprowadził Janusz Gol. Zagrał do Airama Cabrery, który nie mógł zmarnować tej okazji.

W 94. minucie Cracovia jeszcze zmniejszyła rozmiary porażki. Po dośrodkowaniu z narożnika boiska skutecznie główkował Filip Piszczek. Na więcej zabrakło już czasu.

Wisła awansowała na 9. miejsce w tabeli Lotto Ekstraklasy. Pasy są siódme, mają punkt więcej.

* * *

Wisła Kraków – Cracovia 3:2 (2:0)
Krzysztof Drzazga 14’ Marko Kolar 19’ Jakub Błaszczykowski 59’ – Airam Cabrera 86’ Filip Piszczek 90+4’

Wisła: Michał Buchalik (32′ Mateusz Lis) – Łukasz Burliga, Marcin Wasilewski, Maciej Sadlok, Rafał Pietrzak – Vullnet Basha, Vukan Savicević – Jakub Błaszczykowski, Krzysztof Drzazga (55′ Kamil Wojtkowski), Sławomir Peszko – Marko Kolar (79′ Patryk Plewka)

Cracovia: Michal Pesković – Cornel Rapa (62′ Michal Siplak), Ołeksij Dytiatjew, Michał Helik, Diego Ferraresso – Janusz Gol, Damian Dąbrowski (70′ Milan Dimun) – Mateusz Wdowiak, Javi Hernandez, Sergiu Hanca (62′ Filip Piszczek) – Airam Cabrera

Żółte kartki: Vullnet Basha, Łukasz Burliga, Marcin Wasilewski (Wisła) Cornel oraz Rapa, Mateusz Wdowiak (Cracovia)