Ekstraklasa. Wisła Kraków przełamała wyjazdową niemoc

Piłkarze krakowskiej Wisły po raz pierwszy w obecnym sezonie wygrali wyjazdowy mecz w Lotto Ekstraklasie. Biała Gwiazda pokonała w Płocku Wisłę 3:2 w spotkaniu 11. kolejki ligowych rozgrywek. Bohaterem gości został Patryk Małecki, który strzelił zwycięską bramkę w doliczonym czasie gry.

Płocczanie po raz ostatni przegrali ligowe spotkanie 26 sierpnia. Od tego czasu wywalczyli siedem punktów w trzech kolejkach. Z kolei krakowska Wisła w dwóch poprzednich potyczkach zdobyła cztery oczka, ale na wyjazdach poniosła pięć porażek w pięciu pojedynkach.

Od początku meczu inicjatywę przejęli goście. W 4. minucie dwa razy uderzał Zdenek Ondrasek, ale najpierw został Adam Mójtazablokowany, a następnie przestrzelił. W odpowiedzi główkował Piotr Wlazło, jednak nie trafił w bramkę. Chwilę potem gola zdobył zespół z Krakowa. Patryk Małecki zgrał piłkę do Ondraska, który odegrał do Mateusza Zachary, a ten szybkim strzałem pokonał Seweryna Kiełpina. Po objęciu prowadzenia Biała Gwiazda nadal dominowała na boisku. W 34. minucie podopieczni Dariusza Wdowczyka podwyższyli prowadzenie. Z rzutu rożnego dośrodkował Boban Jović, a zupełnie niepilnowany Richard Guzmics bez problemu pokonał uderzeniem głową Michała Miśkiewicza.

Dopiero w tym momencie do śmielszych ataków ruszyli gospodarze. Dwa razy próbował Jose Kante. Za pierwszym razem jego strzał z linii brakowej wybił Jović, zaś w drugim przypadku na rzut rożny futbolówkę sparował golkiper rywali. W końcówce pierwszej połowy beniaminek miał jeszcze jedną świetną okazję na gola. Tomislav Bozić zgrał piłkę głową, ale Kamil Sylwestrzak z kilku metrów nie potrafił skierować ją do siatki.

Dwie minuty po rozpoczęciu drugiej części gospodarze wywalczyli rzut karny. Adam Mójta sfaulował wbiegającego w szesnastkę Piotra Wlazło. Pewnym egzekutorem jedenastki okazał się Dominik Furman. Ten sam piłkarz w 55. minucie uderzył z rzutu wolnego, lecz Michał Miśkiewicz nie dał się zaskoczyć. Dziesięć minut później kolejny stały fragment wykonywał Furman. Jego centrę niecelną główką wykończył Sylwestrzak. Płocczanie nadal napierali i dopięli swego w 69. minucie. Jose Kante znakomicie zagrał futbolówkę do Giorgi Merebaszwiliego, który wyprzedził Macieja Sadloka i w sytuacji sam na sam skierował piłkę do siatki.

Patryk Stêpiñski Patryk Ma³eckiRafa³ Boguski Dominik Furman

W 78. minucie blisko szczęścia był Arkadiusz Reca, który minimalnie niecelnie główkował po dośrodkowaniu Dominika Furmana. W odpowiedzi mocno z dystansu kopnął Maciej Sadlok, ale golkiper gospodarzy obronił to uderzenie. W końcówce gospodarze ostrzeliwali bramkę Białej Gwiazdy, jednak to właśnie zespół z Krakowa zadał decydujący cios. W doliczonym czasie gry Patryk Małecki przeprowadził indywidualną akcję, kończąc ją skutecznym strzałem w długi róg bramki Seweryna Kiełpina. 28-latek zapewnił tym samym trzy punkty gościom.

Wisła Kraków po dzisiejszej wygranej ma w dorobku dziesięć oczek. Mimo to nadal zamyka tabelę Ekstraklasy. Wisła Płock natomiast z piętnastoma punktami na koncie zajmuje szóste miejsce.