Ekstraklasa. W Sosnowcu podział punktów, który nie zadowala nikogo

Remisem 1:1 zakończyło się niedzielne spotkanie 10. kolejki Lotto Ekstraklasy pomiędzy Zagłębiem Sosnowiec a Cracovią. W meczu działo się sporo – Pasy w 14. minucie nie wykorzystały karnego, zaś gospodarze w końcówce musieli grać w dziesiątkę po czerwonej kartce dla bramkarza Dawida Kudły. Podział punktów nie satysfakcjonuje żadnej z ekip, które cały czas okupują dwa ostatnie miejsca w ligowej tabeli.

Obie ekipy przed tym spotkaniem znajdowały się w strefie spadkowej Ekstraklasy i miały na koncie po 6 punktów. Po ostatniej kolejce z pewnością mocno odetchnął trener Cracovii Michał Probierz. Pasy odniosły bowiem pierwsze zwycięstwo w lidze w tym sezonie, pokonując u siebie Wisłę Płock. Zagłębie na wygraną czekają od początku sierpnia, kiedy to ograło 3:0 Pogoń Szczecin. Z tego też powodu spotkanie w Sosnowcu można było określić mianem meczu „o 6 punktów”.

Cracovia na początku meczu ruszyła do ataku i w 7. minucie stworzyła sobie pierwszą dogodną sytuację do zdobycia gola. Do podania na lewą stronę boiska doszedł Mateusz Wdowiak, wbiegł w pole karne i uderzył po krótkim rogu, jednak zbyt lekko, aby zaskoczyć Dawida Kudłę. Chwilę później na prowadzenie mogło wyjść Zagłębie, jednak po złym piąstkowaniu Macieja Gostomskiego i główce Konrada Wrzesińskiego piłka odbiła się od poprzeczki. Kilka minut później sędzia podyktował rzut karny dla Pasów za faul Piotra Polczaka w swoim polu karnym. Jedenastki nie wykorzystał jednak Michał Helik, który kopnął nad poprzeczką.

Niewykorzystane okazje zemściły się na gościach w 20. minucie gry. Tomasz Nowak zagrał w pole karne do Wrzesińskiego, a ten dośrodkował na drugi słupek do Żarko Udovicicia, który mocnym strzałem w kierunku dalszego rogu bramki wyprowadził sosnowiczan na prowadzenie. Cracovia od razu wzięła się za szukanie gola wyrównującego. Na bramkę Kudły strzelał Marcin Budziński, ale bramkarz beniaminka Ekstraklasy nie dał się pokonać. W 32 minucie Filip Piszczek dośrodkował do Mateusza Wdowiaka, który jednak główkował niecelnie. Tuż przed przerwą ze stałego fragmentu gry próbował wyrównać Javi Hernendez, jednak uderzył w środek bramki, gdzie stał dobrze ustawiony Kudła.

W 54. minucie szansę na podwyższenie prowadzenia miało Zagłębie. Żarko Udovicić z lewej strony boiska zagrał do tyłu w kierunku Wrzesińskiego, który nie trafił jednak w piłkę, a ta trafiła do Tomasza Nowaka, który uderzył na bramkę zza pola karnego, jednak Gostomski popisał się skuteczną interwencją. W 66. minucie goście doprowadzili do remisu. Michal Siplak z lewej strony boiska zagrał na krótki słupek, gdzie Javi Hernandez uprzedził obrońców i skierował futbolówkę do siatki.

W 81 minucie doszło do sytuacji, po której czerwoną kartkę ujrzał bramkarz zespołu z Sosnowca. Arkadiusz Jędrych i Dawid Kudła nie porozumieli się, kto ma wybić piłkę, co wykorzystał Hernandez, który wyprzedził obu graczy rywala i został sfaulowany tuż przed polem karnym przez golkipera gospodarzy. Arbiter nie miał wyjścia – musiał wyrzucić Kudłę z boiska. Na szczęście trener Dariusz Dudek miał do dyspozycji jeszcze jedną zmianę i mógł wpuścić na boisko rezerwowego bramkarza. Mimo gry w przewadze przez ostatnie kilka minut Cracovia nie potrafiła tego wykorzystać i spotkanie zakończyło się remisem.

Po dzisiejszym meczu obie ekipy mają z dorobku po siedem punktów i zajmują dwa ostatnie miejsca w tabeli Lotto Ekstraklasy.

***

Zagłębie Sosnowiec – Cracovia 1:1 (1:0)
Żarko Udovicić 20′ – Javi Hernandez 66′

Zagłębie: Dawid Kudła – Michael Heinloth, Mateusz Cichocki, Piotr Polczak (46′ Arkadiusz Jędrych), Żarko Udovicić – Konrad Wrzesiński, Tomasz Nowak, Alexandre Cristovao (71′ Dejan Vokić), Sebastian Milewski, Szymon Pawłowski – Vamara Sanogo (83′ Matko Perdijić)

Cracovia: Maciej Gostomski – Cornel Rapa, Michał Helik, Niko Datković, Diego Ferraresso (61′ Michal Siplak) – Sergei Zenjov, Milan Dimun, Janusz Gol, Mateusz Wdowiak (85′ Sierdier Sierdierow) – Marcin Budziński, Filip Piszczek (33′ Javi Hernandez)

Żółte kartki: Piotr Polczak, Arkadiusz Jędrych, Tomasz Nowak (Zagłębie Sosnowiec) oraz Janusz Gol, Sergei Zenjov (Cracovia)

Czerwona kartka: Dawid Kudła 81′ (Zagłębie)