Ekstraklasa. Trzech kandydatów do spadku, Lechia blisko utrzymania

Piłkarze Lechii Gdańsk, dzięki wyjazdowej wygranej nad Piastem Gliwice (2:0), wykonali olbrzymi krok w stronę utrzymania w rozgrywkach Lotto Ekstraklasy. Na dwie kolejki przed zakończeniem sezonu najbliżej spadku są zespoły Sandecji Nowy Sącz, BrukBet Termaliki Nieciecza oraz Piasta Gliwice.

We wtorkowy wieczór odbyły się dwa mecze, które miały olbrzymie znaczenie w kontekście walki o utrzymanie. Najpierw w Niecieczy przedostatnia w tabeli Termalika podejmowała zamykającą ligową stawkę Sandecję. Konfrontacja dwóch outsiderów zakończyła się możliwie najgorszym rezultatem dla obu zespołów, czyli remisem (1:1). Na gola Bartosza Śpiączki z pierwszych minut spotkania odpowiedział w ostatnim kwadransie gry Maciej Małkowski. Podział punktów sprawił, że zarówno jedni, jak i drudzy wciąż znajdują się w strefie spadkowej.

Olbrzymi ciężar gatunkowy miało również starcie w Gliwicach, gdzie miejscowy Piast uległ spisującej się grubo poniżej oczekiwań Lechii 0:2. Podopieczni Piotra Stokowca nadspodziewanie łatwo poradzili sobie z rywalem, a ozdobą meczu było trafienie Michała Nalepy, który tuż przed przerwą efektownie zawinął się z piłką w polu karnym, a następnie strzałem w „okienko” bramki strzeżonej Jakuba Szmatułę otworzył wynik rywalizacji. Dzięki wygranej ekipa z Trójmiasta odskoczyła od piętnastej Termaliki na dystans czterech oczek. Gliwiczanie mają natomiast tylko punkt przewagi nad „kreską”.

W dwóch pozostałych spotkaniach, które nie miały większego znaczenia dla układu tabeli, Śląsk Wrocław pewnie pokonał przed własną publicznością Pogoń Szczecin 2:0, zaś Arka Gdynia przerwała serię pięciu ligowych konfrontacji bez zwycięstwa i uporała się na własnym terenie z Cracovią Michała Probierza 2:0, między innymi po firmowym golu głową w wykonaniu Rafała Siemaszki.