Ekstraklasa. Szczęśliwy remis Jagiellonii, Lech wiceliderem

Jagiellonia Białystok zremisowała 1:1 z Koroną Kielce, a Lech Poznań pokonał 2:1 Lechię Gdańsk w rozegranych dzisiaj spotkaniach 27. kolejki piłkarskiej ekstraklasy. Remis w stolicy Podlasia nie usatysfakcjonował żadnej z rywalizujących tam drużyn. Trzy punkty dla Kolejorza dały temu zespołowi awans na drugie miejsce w tabeli.

Zarówno Jagiellonii, jak i Koronie, trzy punkty w tej konfrontacji były bardzo potrzebne. Obie drużyny cały czas walczą o awans do grupy mistrzowskiej ekstraklasy. W minimalnie lepszej sytuacji wyjściowej znajdowali się gospodarze, zajmujący po 26. kolejkach 8. miejsce w lidze. Kielczanie z dorobkiem 32 punktów plasowali się o 3 miejsca niżej niż ich rywale.

Pierwszą groźną akcję w 4. minucie gry stworzyli gracze ze Świętokrzyskiego. Po dośrodkowaniu Pawła Golańskiego do piłki doszedł Przemysław Trytko, lecz uderzył niecelnie. Ten sam gracz został zablokowany przez rywali w 18. minucie, gdy doszedł do niezłej sytuacji strzeleckiej. Trytko spróbował szczęścia po raz trzeci w 23. minucie, tym razem z powodzeniem, udanie kończąc kontratak. Kielczanie mieli jeszcze dwie niezłe okazje do podwyższenia prowadzenia, ale strzały Daniela Gołębiewskiego oraz Siergieja Chiżniczenko mijały światło bramki miejscowych. Jagiellonia w pierwszej połowie prezentowała się słabo. Nie potrafiła sforsować defensywy gości.

W drugiej części gry Korona kontrolowała grę, nie pozwalając przeciwnikom na zagrożenie bramki strzeżonej przez Małkowskiego. Gospodarze częściej byli w posiadaniu piłki, ale ich akcje kończyły się niecelnymi uderzeniami. Gdy wydawało się, że gracze trenera Pachety wywiozą komplet punktów, białostoczanie doprowadzili do remisu. W doliczonym czasie gry z rzutu rożnego zacentrował Dani Quintana, a skutecznym uderzeniem głową popisał się Adam Dźwigała. Remis w tym spotkaniu spowodował, iż gracze Jagiellonii z 37 punktami zajmują 8. miejsce w ligowej tabeli, zaś kielczanie plasują się na 11. pozycji w lidze z 33 punktami.

Lech, po niespodziewanej porażce Wisły Kraków z Zawiszą Bydgoszcz, miał okazję wskoczyć na pozycję wicelidera rozgrywek. Lechia, aby zachować kontakt z czołową ósemką tabeli, nie mogła sobie pozwolić na porażkę.

Na początku meczu błąd popełnił Barry Douglas, piłkę zabrał mu Maciej Makuszewski, lecz jego strzał minął bramkę Gostomskiego. W odpowiedzi w kierunki bramki gości uderzali Teodorczyk oraz Lovrencsics, lecz bez powodzenia. W 32. minucie na indywidualną akcję zdecydował się Szymon Pawłowski, którą zakończył celnym strzałem do siatki gdańszczan. Przed przerwą golkipera Lechii postraszyli ponownie Teodorczyk oraz Lovrencsics, ale wynik po 45 minutach nie uległ zmianie.

W drugiej części gry jeszcze raz próbował Teodorczyk, ale znowu zabrakło mu szczęścia. Napastnik Lecha przełamał się w 61. minucie meczu, skutecznie dobijając piłkę w zamieszaniu po rzucie rożnym. Było to jego 14. trafienie w sezonie. Lechia zaatakowała, ale Sadajew i Pietrowski nie potrafili pokonać Gostomskiego. Kolejorz odgryzał się akcjami

Pawłowskiego oraz Teodorczyka, jednak kolejne bramki dla miejscowych już nie padły. Gdańszczanie zdobyli honorową bramkę 90. minucie. Zdobył ją Patryk Tuszyński, dla którego był to szósty gol w bieżących rozgrywkach. Lech dzięki 10. wygranej na własnym stadionie na 47 punktów i awansował na drugie miejsce w tabeli. Lechia jest dziewiąta i ma dorobku 34 punkty.