Ekstraklasa. Sandecja pierwszym spadkowiczem, Lechia pewna utrzymania

Piłkarze Sandecji Nowy Sącz zostali pierwszym spadkowiczem z Lotto Ekstraklasy w sezonie 20172018. Drużyna Kazimierza Moskala uległa Cracovii 0:1. Ligowy byt zapewniła sobie natomiast Lechia Gdańsk, która podzieliła się punktami w wyjazdowym starciu z Pogonią Szczecin (1:1).

Tylko rok trwała przygoda zespołu z Nowego Sącza w najwyższej klasie rozgrywkowej w Polsce. Podopieczni Kazimierza Moskala już od dłuższego czasu zamykali ligową tabelę, a po sobotniej porażce z Cracovią 0:1 stało się jasne, że będą musieli pożegnać się z Lotto Ekstraklasą. Beniaminka za burtę rozgrywek wyrzucił Michał Helik, który w 29. minucie gry strzałem głową skierował futbolówkę do siatki. Sandecja w drugiej połowie mogła doprowadzić do remisu, ale rzutu karnego nie wykorzystał Maciej Małkowski i spadek biało-czarnych do I ligi stał się faktem.

Spore szanse na utrzymanie zachowała Bruk-Bet Termalica Nieciecza. Słonie wygrały niezwykle ważne spotkanie z Arką Gdynia (2:1) i choć od 20. minuty musiały odrabiać straty, ostatecznie – dzięki trafieniom Bartosza Śpiączki i Vladislavsa Gutkovskisa – dopisały do swojego dorobku komplet punktów. Tym samym, wobec wyjazdowej przegranej Piasta Gliwice ze Śląskiem Wrocław (1:3), zawodnicy Jacka Zielińskiego awansowali na bezpieczne miejsce w tabeli, a nad piętnastymi Piastunkami mają dwa oczka przewagi. Wszystko zatem rozstrzygnie się w ostatniej kolejce, gdy w Gliwicach drużyna Waldemara Fornalika w bezpośredniej konfrontacji podejmie ekipę z Małopolski.

Pewna ligowego bytu może być natomiast Lechia Gdańsk, która zremisowała w delegacji z Pogonią Szczecin 1:1. Jak się okazało, gol Patryka Lipskiego w 21. minucie meczu – po świetnym uderzeniu zza pola karnego – dał gościom bardzo cenny punkt i przede wszystkim zapewnił utrzymanie. Choć w przyszłym sezonie zobaczymy piłkarzy grających w biało-zielonych strojach na boiskach Lotto Ekstraklasy, należy przyznać, że postawa zespołu z Trójmiasta w przekroju całych bieżących rozgrywek była największą niespodzianką in minus.