Ekstraklasa. Ruch triumfuje w Wielkich Derbach Śląska

Ruch Chorzów pokonał na wyjeździe Górnika Zabrze 2:0 w meczu 23. kolejki Ekstraklasy. Po raz pierwszy na odnowionym stadionie w Zabrzu zasiadł komplet 25 tysięcy widzów. To druga ligowa wygrana Niebieskich nad odwiecznym rywalem w obecnym sezonie.

Oba zespoły zmierzyły się ze sobą już po raz 105. w historii. Jesienią lepsi okazali się chorzowianie, którzy zwyciężyli 1:0.

Początek meczu należał do gospodarzy. Już w 3. minucie przed szansą na zdobycie gola stanął Radosław Sobolewski, ale jego strzał głową minimalnie minął bramkę Ruchu. W odpowiedzi w 10. minucie dośrodkowanie z prawej strony  starał Aleksander Kwiek £ukasz Surmasię wykończyć główką Mariusz Stępiński, jednak dobrym refleksem popisał się Radosław Janukiewicz. W kolejnych minutach dużo pracy miał Matus Putnocky. Golkiper gości obronił uderzenia Jose Kante, Pawła Widanowa oraz Sebastiana Stebleckiego. Gdy wydawało się, że pierwsza połowa zakończy się bezbramkowym remisem, Niebiescy wyszli na prowadzenie w doliczonym czasie gry. Piłkę dośrodkowaną z rzutu rożnego strącił Michał Koj, a interweniującego Janukiewicza i Mariusza Magierę uprzedził Paweł Oleksy, który z bliska trafił do siatki głową.

Po zmianie stron pierwszą dogodną okazję bramkową stworzył Ruch. W 65. minucie Stępiński szczęśliwie minął bramkarza rywali i wycofał futbolówkę spod linii końcowej do zamykającego akcję Kamila Mazka. Skrzydłowy chorzowian Jose Kante Micha³ Kojz kilki metrów trafił jednak w dobrze ustawionego na linii bramkowej obrońcę Górnika – Mariusza Magierę. W 80. minucie podopieczni Waldemara Fornalika podwyższyli prowadzenie. Mazek zagrał do wbiegającego w pole karne Stępińskiego, ten uderzył w bramkarza, ale piłka trafiła ponownie do Mazka, który tym razem nie pomylił się i uderzył obok próbujących zablokować strzał defensorów gospodarzy. Trzy minuty później z rzutu wolnego groźnie przymierzył Marek Zieńczuk, ale tym razem futbolówkę nad poprzeczką zdołał przenieść Janukiewicz. Ostatecznie chorzowianie wygrali 2:0.

Ruch, dzięki wygranej w Zabrzu, awansował na 5. miejsce w ligowej tabeli. Niebiescy mają na koncie 34 punkty. Górnik natomiast zajmuje ostatnie miejsce w stawce z dorobkiem 21 oczek.