Ekstraklasa. Przewrotka Paixao dała trzy punkty Lechii

Lechia Gdańsk pokonała w Lubinie Zagłębie 2:1 w meczu grupy mistrzowskiej 31. kolejki Ekstraklasy. Ozdobą spotkania było decydujące trafienie Flavio Paixao, zdobyte strzałem przewrotką. Wygrana z Miedziowymi spowodowała, że podopieczni Piotra Nowaka przybliżyli się do grona zespołów, które walczą o udział w europejskich pucharach.

Zagłębie przystępowało do tego meczu ze świadomością, że ewentualna wygrana da im awans na co najmniej czwarte miejsce w tabeli. Lechia, która dość szczęśliwie znalazła się w grupie mistrzowskiej, cały czas ma ambicję na grę w europejskich pucharów. Triumf w Lubinie zwiększałby szansę na zrealizowanie tego celu.

akcja pod bramk¹Początkowe minuty spotkania upłynęła pod znakiem optycznej przewagi Lechii, która jednak nie potrafiła stworzyć sobie klarownych sytuacji pod bramką rywala. Gospodarze, szukając okazji do szybkich kontr, w 13. minucie mieli dogodną sytuację do strzelenia gola. Dobre dośrodkowanie z lewej strony boiska trafiło do Krzysztofa Janusa, ale skrzydłowy Miedziowych został zablokowany przez Jakuba Wawrzyniaka. W odpowiedzi mocno z dystansu uderzył Milos Krasić, jednak skutecznym piąstkowaniem popisał się Martin Polacek.

Goście poprawili skuteczność w 29. minucie. Z prawej strony przedarł się Flavio Paixao, wrzucił do Grzegorza Kuświka, a ten przyjęciem piłki zgubił Lubomira Guldana i uderzeniem w krótki róg wyprowadził swój zespół na prowadzenie. W 33. minucie na strzał zdecydował się Filip Starzyński, ale piłkę głową zablokował jeden z obrońców gdańszczan. Rozgrywający Zagłębia kilka chwil później ponownie próbował zaskoczyć Vanję Milinkovicia-Savicia, lecz bez powodzenia. Przed przerwą jeszcze jeden strzał na bramkę zespołu z Trójmiasta oddał Krzysztof Janus, jednak serbski golkiper biało-zielonych nie miał problemu z obroną.

Druga połowa rozpoczęła się od uderzenia z dystansu Michała Chrapka, ale Polacek nie dał się zaskoczyć. W 59. minucie na boisku pojawił się Krzysztof Piątek i chwilę później zapisał asystę przy wyrównującym golu dla Miedziowych. Rezerwowy pomocnik drużyny Piotra Stokowca dograł futbolówkę do Łukasza Janoszki, a ten wpakował ją do bramki Lechii. Chwilę później sam Piątek mógł wyprowadzić gospodarzy na prowadzenie, jednak przegrał pojedynek „oko w oko” z Milinkoviciem-Saviciem. W 67. minucie bliski gola był Janoszka, ale minimalnie chybił.

radoœæ LechiiTo, co nie udało się Zagłębiu, udało się ekipie z Gdańska. Sławomir Peszko dograł do Flavio Paixao, a ten przewrotką dał gościom prowadzenie. Po zdobyciu drugiej bramki, biało-zieloni starali się długo utrzymywać przy piłce. Dopiero w ostatnich minutach Miedziowi mieli okazję, aby zagrozić bramce rywali, jednak zarówno Damian Zbozień, jak i Michal Papadopoulos nie potrafili pokonać bramkarza rywali. Zespół z Trójmiasta ostatecznie utrzymał jednobramkową przewagę do końca.

Lechia, dzięki wygranej, awansowała na siódme miejsce w tabeli grupy mistrzowskiej. Podopieczni Piotra Nowaka mają w dorobku dwadzieścia dwa punkty i tracą tylko oczko do… Zagłębia, które obecnie plasuje się na piątej pozycji.