Ekstraklasa. Pięć bramek w Gdańsku, rezerwowy Flavio Paixao dał zwycięstwo Lechii

Lechia Gdańsk po wyrównanym pojedynku pokonała na własnym terenie Piasta Gliwice 3:2 w spotkaniu 13. kolejki Lotto Ekstraklasy. Bramki dla gospodarzy strzelali Sławomir Peszko oraz Flavio Paixao (dwukrotnie). Ten ostatni na boisku pojawił się dopiero w drugiej połowie. Dla przyjezdnych trafiali Uros Korun i Sasa Zivec.

Dwanaście spotkań i osiem zwycięstw – w tym sezonie Lechia Gdańsk nareszcie sprostała oczekiwaniom kibiców, przekonując, że na poważnie włącza się w batalię o mistrzostwo kraju. Przed rokiem o ostateczny triumf w Ekstraklasie walczyli piłkarze Piasta. Słaby początek bieżących rozgrywek sprawił jednak, że zamiast o tytule, w Gliwicach zaczęto myśleć o utrzymaniu.

Marco Paixao Micha³ Mas³owskiPoczątek meczu należał do gospodarzy, którzy w 10. minucie wyszli na prowadzenie. Milos Krasić zagrał prostopadłe podanie do Sławomira Peszki, a ten z łatwością minął Heberta i pewnym uderzeniem pokonał Jakuba Szmatułę. Gdańszczanie w dalszym ciągu obijali bramkę gości, lecz dobrych sytuacji nie potrafili zamienić na gole. Tę słabość wykorzystał Piast i w 28. minucie wyrównał za sprawą Urosa Koruna. Słoweniec wykorzystał podanie Pawła Moskwika. W pierwszej połowie więcej bramek nie zobaczyliśmy.

Pi³karze PiastaPo zmianie stron Lechia ruszyła do ataku. Swoich sytuacji nie wykorzystali bracia Flavio i Marco Paixao oraz Milos Krasić. O tym, że niewykorzystane sytuacje potrafią się mścić, zawodnicy Piotra Nowaka przekonali się w 64. minucie. Simeon Sławczew podał… do Sasy Ziveca, a Słoweniec przepięknym uderzeniem pokonał golkipera gospodarzy.

Flavio Paixao Jakub Szmatu³aKwadrans później ponownie był remis. W szesnastce Piasta faulowany był Sławomir Peszko, a arbiter bez wahania podyktował rzut karny. Pewnym egzekutorem okazał się Flavio Paixao. Lechiści uwierzyli we własne umiejętności i w końcówce spotkania szturmem zaatakowali bramkę gości. To przyniosło skutek w postaci trzeciego gola. Bohaterem gdańszczan okazał się Flavio Paixao, który w 86. minucie pokonał Jakuba Szmatułę.

Po zgarnięciu trzech punktów Lechia umocniła się na pozycji lidera rozgrywek. Z kolei Piast – z dorobkiem czternastu oczek – jest na trzynastym miejscu.