Ekstraklasa. Piast przełamał się po przerwie

Piast Gliwice pokonał na wyjeździe Zagłębie Sosnowiec 2:1 w meczu kończącym 1. kolejkę Ekstraklasy. Gospodarze prowadzili po golu Vamary Sanogo. Po przerwie szalę zwycięstwa na stronę podopiecznych Waldemara Fornalika przechylili Aleksandar Sedlar i Tomasz Jodłowiec.

Po 10 latach przerwy i skandalu korupcyjnym Zagłębie Sosnowiec wraca do najwyższej klasy rozgrywkowej w Polsce. Pierwszy rywal nie należał do czołówki. Piast do ostatnich chwil walczył o utrzymanie, a sezon zakończył z ledwie 1 punktem przewagi nad 15. Termaliką Bruk-Bet Niecieczą.

Od pierwszych minut to goście częściej zapędzali się pod pole karne rywali. Najpierw było blisko samobója po wstrzeleniu piłki przez Jorge Felixa. Później głową w niezłej sytuacji spudłował Michal Papadopulos. Czech nie miał szczęścia w 31. minucie, kiedy powinien był wykorzystać dośrodkowanie Mateusza Maka i zdobyć gola na 1:0. Ponownie zabrakło skuteczności.

Niewykorzystane okazje zemściły się na gościach jeszcze przed przerwą. Zamieszanie w polu karnym wykorzystał Vamara Sanogo. Iworyjczyk najpierw trafił w Jakuba Szmatułę, jednak przy kolejnej próbie nie mógł się już pomylić. Piast mógł przegrywać wyżej. Po zmianie stron futbolówkę ponownie otrzymał Sanogo, ale tym razem na wysokości zadania stanął golkiper.

Kiedy rywal bił głową w mur, miejscowi nieoczekiwanie sami wyciągnęli rękę z pomocą. I to dosłownie! Winowajcom okazał się Piotr Polczak, który sprokurował rzut karny. Arbiter spojrzał jeszcze na VAR i wskazał wapno. Bramkarza zmylił Aleksandar Sedlar i wyrównał na 1:1. Były obrońca Cracovii przyczynił się do kolejnego gola Piasta, gdy pozwolił przymierzyć z dystansu Tomaszowi Jodłowcowi. Pomocnik przypomniał sobie swój najlepszy czas z gry w kadrze i huknął nie do obrony.

Kolejny stracony gol nieco poderwał Zagłębie. Wynik nie uległ już jednak zmianie i to Piast może cieszyć się z cennych trzech punktów. Teraz podopieczni Waldemara Fornalika pojadą do Szczecina na mecz z Pogonią. Sosnowiczan czeka wyjazdowa batalia w Lubinie.