Ekstraklasa. Niespodzianka w Szczecinie, porażka Legii

Nieoczekiwane zwycięstwo w 15. kolejce Ekstraklasy odniosła Pogoń Szczecin, która przed własną publicznością pokonała warszawską Legię 2:1. Na bramki Rafała Murawskiego i Adama Frączczaka, mistrzowie Polski odpowiedzieli jedynie trafieniem Jakuba Rzeźniczaka.

Rafa³ Murawski  Sebastian RudolJuż w 2. minucie w znakomitej sytuacji znalazł się Adam Frączczak. Napastnik Portowców potknął się jednak w kluczowym momencie, przez co zaprzepaścił dogodną okazję do objęcia prowadzenia. W odpowiedzi ładną akcją popisali się Legioniści. Michał Żyro piętką podał w polu karnym do Ondreja Dudy. Ten obrócił się i oddał strzał. Górą z tego pojedynku wyszedł szczęśliwie interweniujący nogami Radosław Janukiewicz. W 15. minucie Frączczak minął na lewym skrzydle obrońców gości i dośrodkował w pole karne. Do piłki pierwszy dopadł Rafał Murawski, który sprytnym uderzeniem głową pokonał Dusana Kuciaka. Szansę na doprowadzenie do remisu miał w 34. minucie Inaki Astiz. Hiszpan dobrze główkował po centrze z narożnika boiska, a futbolówka o centymetry minęła słupek bramki szczecinian. Chwilę później ten sam zawodnik stał się antybohaterem Legii. Jego słabe podanie do Kuciaka przeciął Frączczak, który minął słowackiego golkipera i wpakował piłkę do siatki.

Tomasz Musia³ Tomasz Jod³owiecPo przerwie mistrzowie Polski podkręcili tempo. Największe zagrożenie tworzyli przede wszystkim po stałych fragmentach gry. Żaden z trójki: Inaki Astiz, Marek Saganowski i Ivica Vrdoljak nie zdołał jednak pokonać bramkarza gospodarzy strzałem głową. Portowcy wyraźnie się cofnęli, dzięki czemu dużo miejsca na konstruowanie akcji mieli podopieczni Henninga Berga. W 63. minucie Duda posłał dobre podanie do Saganowskiego, a ten kopnął prosto w Janukiewicza. Chwilę później na dobrą pozycję wychodził Michał Kucharczyk, ale w ostatniej chwili ofiarnym wślizgiem futbolówkę spod nóg wyłuskał mu Sebastian Rudol. Napór Wojskowych przyniósł efekt w 72. minucie. Po dośrodkowaniu z rzutu rożnego najwyżej do piłki wyskoczył Jakub Rzeźniczak i głową umieścił piłkę w siatce. Po zdobyciu kontaktowego gola goście całkowicie zdominowali grę. Fenomenalną akcją w szesnastce popisał się Duda. 19 – latek fantastyczną ruletą zwiódł całą defensywę miejscowych i zdołał oddać strzał. Futbolówka poszybowała jednak ponad poprzeczką. Swoich okazji szukali również Tomasz Jodłowiec i Michał Żyro. Pierwszy uderzył minimalnie niecelnie z dystansu, a drugiego zatrzymał dobrze spisujący się dzisiaj Janukiewicz. W końcówce meczu czerwoną kartką ukarany został Jodłowiec, który z premedytacją uderzył rywala.

Pogoń Szczecin – Legia Warszawa 2:1 (2:0)
Rafał Murawski 15’ Adam Frączczak 39’ – Jakub Rzeźniczak 72’

Pogoń: Radosław Janukiewicz – Sebastian Rudol, Wojciech Golla, Hernani, Ricardo Nunes – Mateusz Matras, Rafał Murawski (90+1’ Maciej Dąbrowski), Dominik Kun, Takuya Murayama, Jakub Bąk (80’ Hubert Matynia) – Adam Frączczak (75’ Maksymilian Rogalski)

Legia: Dusan Kuciak – Łukasz Broź, Inaki Astiz, Jakub Rzeźniczak, Helio Pinto – Mateusz Szwoch (46’ Marek Saganowski), Ivica Vrdoljak, Tomasz Jodłowiec, Michał Żyro, Michał Kucharczyk (66’ Jakub Kosecki) – Ondrej Duda

Żółte kartki: Hernani, Mateusz Matras, Radosław Janukiewicz, Ricardo Nunes, Maciej Dąbrowski (Pogoń) oraz Ondrej Duda, Jakub Rzeźniczak, Ivica Vrdoljak, Łukasz Broź, Jakub Kosecki (Legia)

Czerwona kartka: Tomasz Jodłowiec (Legia) 90′

Sędzia: Tomasz Musiał (Kraków)

Tabela: [T-Mobile Ekstraklasa]