Ekstraklasa. Legia wiceliderem po wygranej w Gdańsku

Legia Warszawa pokonała na wyjeździe Lechię Gdańsk 3:1 w meczu 14. kolejki piłkarskiej Ekstraklasy. Tym samym wicemistrzowie Polski przerwali serię czterech spotkań bez porażki zespołu z Trójmiasta. Dzięki dzisiejszej wygranej podopieczni Stanisława Czerczesowa awansowali na drugą pozycję w ligowej tabeli.

Lechia w ostatnich czterech potyczkach zanotowała znakomitą serię. Podopieczni Thomasa von Heesena zdobyli dziesięć punktów, ani razu nie zaznając goryczy porażki. Legia przegrała u siebie z Lechem Poznań (0:1) i chciała zrehabilitować się za tę porażkę właśnie w starciu z gdańszczanami.

Guilherme C. MarquesW pierwszych 45 minutach nie działo się zbyt wiele. Brakowało celnych strzałów na bramkę. Przez pierwsze pół godziny gry przewagę mieli gospodarze, ale ani razu nie zmusili do wysiłku Dusana Kuciaka. Legia czekała na swoją szansę i doczekała się jej w 31. minucie. Piękną kombinacyjną akcję gości skutecznie wykończył Guilherme – w tej sytuacji żadnych szans na skuteczną interwencję nie miał Marko Marić. W 44. minucie dobrą okazję do wyrównania mieli gracze z Trójmiasta, jednak strzał Grzegorza Kuświka zdołał zablokować jeden z graczy stołecznej ekipy. Do przerwy wicemistrzowie Polski prowadzili zatem 1:0.

Maciej Makuszewski Igor Lewczuk Tomasz Jod³owiecW 50. minucie w kuriozalnych okolicznościach padł drugi gol dla Wojskowych. Obrońca Lechii Gerson podał piłkę do Marko Maricia. Futbolówka odbiła się bramkarzowi gospodarzy od kolana i trafiła pod nogi Nemanji Nikolicia, który bez problemu skierował ją do siatki. Zawodnicy Thomasa von Heesena szybko otrząsnęli się po tym ciosie i w 54. minucie zdobyli kontaktową  bramkę. Piłkę przed pole karne gości zagrał Michał Mak, tam dopadł do niej Aleksandar Kovacević, który uciekł z futbolówką lekko w prawo i oddał strzał, który po odbiciu się od słupka znalazł drogę do bramki Dusana Kuciaka.

radoœæ zawodników LegiiW 58. minucie trzecie trafienie zaliczyli wicemistrzowie Polski. Ondrej Duda zagrał na prawo do wbiegającego w pole karne Tomasza Jodłowca, a ten mocnym strzałem w kierunku dalszego słupka pokonał Marko Maricia. Podopieczni Stanisława Czerczesowa po podwyższeniu prowadzenia uspokoili grę. W 64. minucie goście mogli strzelić jeszcze jednego gola. Duda zagrał w pole karne do Jodłowca, ten próbował wycofać piłkę do wbiegającego Nikolicia, ale tym razem to zagranie przecięli defensorzy Lechii. W 85. minucie szansę na zmniejszenie rozmiarów porażki mieli gospodarze. Grzegorz Kuświk uciekł z prawej strony Jakubowi Rzeźniczakowi, jednak uderzył z ostrego kąta i Kuciak zdołał odbić piłkę.

Ostatecznie wicemistrzowie Polski wygrali w Gdańsku 3:1 i wskoczyli na 2. miejsce w tabeli Ekstraklasy. Do prowadzącego w stawce Piast Gliwice podopieczni Stanisława Czerczesowa aktualnie tracą osiem punktów. Lechia z kolei spadła z 6. na 8. pozycję.