Ekstraklasa. Legia Warszawa mistrzem Polski!

Piłkarze Legii Warszawa, dzięki wygranej przed własną publicznością z Pogonią Szczecin 3:0, zostali mistrzami Polski. Dla Wojskowych to jedenasty tytuł w historii klubu. Na drugim miejscu ligowe zmagania zakończyła największa rewelacja sezonu Piast Gliwice. W europejskich pucharach zagrają również Zagłębie Lubin oraz Cracovia.

Legia Warszawa Pogoń Szczecin 3:0 (1:0)
Jakub Czerwiński 14’(sam.) Nemanja Nikolić 84’ Kasper Hamalainen 86’

zawodnicy LegiiLegia, po dwóch latach przerwy, odzyskała miano najlepszej drużyny w kraju. Aby zapewnić sobie mistrzostwo Polski, bez oglądania się na wynik meczu w Gliwicach, musiała zainkasować komplet punktów w starciu z Pogonią. Wojskowi nie wypuścili swojej szansy z rąk i bez większych problemów pokonali zespół Czesława Michniewicza 3:0. Gole, zapewniające stołecznej drużynie jedenaste mistrzostwo Polski w historii klubu, zdobyli Jakub Czerwiński (samobójcze trafienie), Nemanja Nikolić oraz Kasper Hamalainen. Ten drugi po raz dwudziesty ósmy wpisał się na listę strzelców w obecnym sezonie, dzięki czemu przypieczętował miano najskuteczniejszego zawodnika ligowych rozgrywek.

***

Piast Gliwice Zagłębie Lubin 0:1 (0:1)
Michal Papadopulos 26’

zawodnicy Zag³êbiaWalczący do ostatniej kolejki o mistrzowski tytuł Piast niespodziewanie uległ na własnym stadionie Zagłębiu 0:1. Jedyna bramka spotkania padła w 26. minucie, gdy po zamieszaniu w polu karnym rywali, Michal Papadopulos mocnym strzałem z kilku metrów zmusił do kapitulacji Jakuba Szmatułę. Miedziowi, mimo że kończyli mecz „dziesiątkę” po czerwonej kartce w 78. minucie dla Krzysztofa Piątka, zdobyli niezwykle cenne trzy oczka i tym samym zakończyli ligowe zmagania na trzeciej pozycji, tuż za gliwiczanami. Oba zespoły będą reprezentowały Polskę w przyszłym sezonie na arenie międzynarodowej.

***

Cracovia Lechia Gdańsk 2:0 (1:0)
Mateusz Cetnarski 8’ Rafał Janicki 65’(sam.)

Vanja Milinkovic-Savic i Tomas VestenickyW eliminacjach do Ligi Europejskiej wystąpi również Cracovia. Drużyna prowadzona przez Jacka Zielińskiego, po wygranej przed własną publicznością z Lechią 2:0, uplasowała się na czwartym miejscu w tabeli. Komplet punktów gospodarzom zapewnili Mateusz Cetnarski oraz… Rafał Janicki, który skierował futbolówkę do własnej bramki. W końcowej fazie spotkania Pasy mogły dobić gości, jednak Vanja Milinković-Savić obronił rzut karny wykonywany przez Cetnarskiego. Gdańszczanie sezon 2015/2016 zakończyli na piątej lokacie, ze stratą czterech oczek do swojego dzisiejszego rywala.

***

Lech Poznań Ruch Chorzów 3:0 (1:0)
Kamil Jóźwiak 25’ Karol Linetty 82’ Maciej Gajos 85’

Wojciech Skaba i Kamil JóŸwiakW starciu dwóch najsłabszych zespołów grupy mistrzowskiej górą okazał się poznański Lech. Podopieczni Jana Urbana pokonali na swoim terenie Ruch 3:0, odnosząc tym samym pierwsze ligowe zwycięstwo od ponad miesiąca. Sposób na golkipera Niebieskich – Wojciecha Skabę – znaleźli kolejno: Kamil Jóźwiak, Karol Linetty oraz Maciej Gajos. Dla tego pierwszego było to premierowe trafienie w Ekstraklasie. Kolejorz, dzięki dzisiejszej wygranej, uplasował się na siódmej pozycji w ligowej stawce, a za nim znaleźli się chorzowianie, którzy zakończyli sezon pięcioma porażkami z rzędu.