Ekstraklasa. Legia i Pogoń zwycięskie, kolejne trafienia Nikolicia!

Legia Warszawa i Pogoń Szczecin wygrały swoje dzisiejsze spotkania w 18. kolejce Ekstraklasy. Wojskowi pokonali na własnym obiekcie Górnika Łęczna 2:1 po dwóch golach Nemanji Nikolicia. Portowcy natomiast wyszarpali komplet punktów w doliczonym czasie gry dzięki trafieniu Rafała Murawskiego ograli Lechię Gdańsk 1:0.

Legia Warszawa Górnik Łęczna 2:1 (2:0)
Nemanja Nikolić 4′ 30′ – Grzegorz Bonin 87′

Legioniści już od 4. minuty prowadzili przy Łazienkowskiej po golu niezastąpionego Nemanji Nikolicia. Ondrej Duda dobrym podaniem obsłużył Węgra, a ten pokonał Sergiusza Prusaka. Drugiego gola nowy nabytek Legii dołożył po półgodzinie gry. Snajper wicemistrzów Polski uderzył mocno po ziemi, a golkiper łęcznian nie miał szans na skuteczną interwencję. Dla Nikolicia było to już dziewiętnaste trafienie w obecnym sezonie ligowym. Tuż przed końcem pierwszej części gry Stojan Vranjes dobrze przymierzył z rzutu wolnego, ale znakomitą paradą popisał się Prusak.

Nemanja NikoliæStojan Vranjes Rados³aw Pruchnik £ukasz Mierzejewski

Po zmianie stron podopieczni Stanisława Czerczesowa nadal nacierali na bramkę przyjezdnych, lecz po przerwie lepiej zorganizowana była defensywa Dumy Lubelszczyzny. W miarę upływu czasu pewni zwycięstwa gospodarze pozwolili zawodnikom Jurija Szatałowa na grę ofensywną. Przyjezdni wykorzystali taką sytuację, ale tylko połowicznie, albowiem w 87. minucie Grzegorz Bonin pokonał Dusana Kuciaka skutecznym uderzeniem głową, zmniejszając jedynie rozmiary porażki.

Dzięki wygranej Legia zachowała pozycję wicelidera, a do prowadzącego w stawce Piasta zmniejszyła straty do siedmiu oczek. Górnik z kolei spadł na 10. miejsce.

***

Legia: Dusan Kuciak – Łukasz Broź, Igor Lewczuk, Michał Pazdan, Tomasz Brzyski – Stojan Vranjes, Tomasz Jodłowiec – Guilherme (76′ Michał Żyro), Ondrej Duda, Michał Kucharczyk (66′ Ivan Trickovski) – Nemanja Nikolić (84′ Arkadiusz Piech)

Górnik  Ł.: Sergiusz Prusak – Łukasz Mierzejewski, Maciej Szmatiuk, Lukas Bielak, Leandro – Radosław Pruchnik, Jan Bednarek – Grzegorz Bonin, Tomasz Nowak (73′ Przemysław Pitry), Grzegorz Piesio – Bartosz Śpiączka (69′ Jakub Świerczok)

Żółte kartki: Jan Bednarek, Maciej Szmatiuk, Leandro (Górnik Ł.)

Pogoń Szczecin Lechia Gdańsk 1:0 (0:0)
Rafał Murawski 90′

Znacznie lepiej spotkanie w Szczecinie rozpoczęli goście, gdy już w 4. minucie Grzegorz Kuświk pokonał Jakuba Słowika, lecz podniesiona chorągiewka arbitra technicznego spowodowała, że Lechii nie udało się szybko objąć prowadzenia. W kolejnych akcjach zawodnikom z Trójmiasta brakowało zimnej krwi pod bramką miejscowych i do szatni obie ekipy schodziły przy bezbramkowym remisie.

Jakub S³owikAdam Fr¹czczak Rafa³ Janicki

W drugiej połowie gdańszczanie stworzyli sobie jedną z najlepszych okazji do strzelenia gola. Centra z prawej flanki dotarła do Gersona, który uderzeniem głową trafił w poprzeczkę. Gdy kibice powoli opuszczali trybuny Pogoń niespodziewanie zadała decydujący cios w ostatniej minucie meczu. Wówczas dośrodkowanie Miłosza Przybeckiego wybili defensorzy Lechii, lecz zrobili to na tyle niedokładnie, że do futbolówki dopadł Rafał Murawski, który mocnym uderzeniem pokonał Marko Maricia.

Komplet punktów pozwolił Pogoni pozostać na 4. miejscu w ligowej tabeli, Lechia natomiast zajmuje dopiero 14. pozycję w stawce, a ich przewaga nad strefą spadkową stopniała do zaledwie dwóch oczek.

***

Pogoń: Jakub Słowik – Sebastian Rudol, Jarosław Fojut, Jakub Czerwiński, Mateusz Lewandowski – Patryk Małecki (70’ Miłosz Przybecki), Rafał Murawski, Mateusz Matras, Marcin Listkowski (50′ Władimir Dwaliszwili) – Takafumi Akahoshi (80′ Michał Walski) – Adam Frączczak

Lechia: Marko Marić – Paweł Stolarski, Gerson, Rafał Janicki, Neven Marković – Aleksandar Kovacević (90′ Mario Maloca), Ariel Borysiuk – Maciej Makuszewski, Sebastian Mila (83’ Michał Żebrakowski), Sławomir Peszko – Grzegorz Kuświk (67′ Grzegorz Wojtkowiak)

Żółte kartki: Patryk Małecki (Pogoń) oraz Aleksandar Kovacević (Lechia)