Ekstraklasa. Lechia minimalnie lepsza od Cracovii

Lechia Gdańsk – po wyrównanym spotkaniu – pokonała 1:0  Cracovię w spotkaniu 15. kolejki Lotto Ekstraklasy. Gola na wagę trzech punktów zdobył Flavio Paixao.

Lechia przed dzisiejszym spotkaniem przewodziła w ligowej tabeli. Gdańszczanie w ostatnim czasie ustatkowali swoją formę, a cztery spotkania bez porażki były na to doskonałym dowodem. Cracovii – czyli drużynie z zaledwie trzema zwycięstwami – niewielu dawało dziś większe szanse.

Pierwsze minuty były bardzo spokojne. Lekką przewagę mieli goście, jednak pewnie w bramce gospodarzy spisywał się Dusan Kuciak. Gdańszczanie również dochodzili do sytuacji podbramkowych, lecz brakowało im wykończenia. Dzięki temu Boris Pesković nie miał zbyt wiele okazji do interwencji.

Mimo wszystko więcej z gry mieli piłkarze Michała Probierza, którzy po pół godzinie gry wywalczyli rzut karny. Kuciak sfaulował we własnej szesnastce Mateusza Wdowiaka, a arbiter wskazał na wapno. Do piłki ustawionej na jedenastym metrze podszedł Javi Hernandez. Hiszpan uderzył w sam środek bramki, a golkiper gdańszczan bez większych problemów obronił to uderzenie. To była najlepsza sytuacja Pasów na objęcie prowadzenia.

Początek drugiej połowy był również wyrównany. Po godzinie gry przyjezdnym zaczęło brakować tchu. Podopieczni Michała Probierza oddali inicjatywę Lechii. Lechiści przejęli pełną kontrolę. Przygaszeni goście zostali zamknięci na własnej połowie, a w 79. minucie stracili bramkę. Flavio Paixao wykorzystał znakomitą centrę Lukasa Haraslina i zapewnił swojej drużynie cenne trzy punkty. Cracovia w ostatnich minutach próbowała wyrównać, jednak ta sztuka jej się nie udała.

Lechia wciąż przewodzi ligowej tabeli. Cracovia jest trzynasta. W następnej kolejce gdańszczanie zmierzą się z obecnym wiceliderem – Jagiellonią Białystok. Cracovia będzie gościć piłkarzy Śląska Wrocław.

* * *

Lechia Gdańsk – Cracovia 1:0 (0:0)
Flavio Paixao 80’

Lechia: Dusan Kuciak – Joao Nunes, Błażej Augustyn, Michał Nalepa, Filip Mladenović – Daniel Łukasik, Jarosław Kubicki, Konrad Michalak (59′ Artur Sobiech), Flavio Paixao, Lukas Haraslin (86′ Steven Vitoria) – Jakub Arak (46′ Rafał Wolski)

Cracovia: Michal Pesković – Cornel Rapa, Niko Datković, Ołeksij Dytiatjew, Michal Siplak – Sergei Zenjov (88′ Michał Helik), Damian Dąbrowski, Janusz Gol, Mateusz Wdowiak – Javi Hernandez (84′ Sebastian Strózik), Airam Cabrera (33′ Marcin Budziński)

Żółte kartki: Błażej Augustyn, Dusan Kuciak, Konrad Michalak (Lechia)