Ekstraklasa. Lech tym razem na właściwych torach

Lech Poznań pokonał na własnym boisku Pogoń Szczecin 2:0 w niedzielnym meczu 23. kolejki piłkarskiej Lotto Ekstraklasy. Tym samym Kolejorz odniósł pierwsze ligowe zwycięstwo w 2018 roku. Gospodarzy do triumfu poprowadził Darko Jevtić, który strzelił gola i zanotował asystę.

Lech piłkarską wiosnę rozpoczął od remisu w Gdyni (0:0 z Arką), co w stolicy Wielkopolski przyjęto z rozczarowaniem. Pogoń, która przed tygodniem rozbiła u siebie Sandecję Nowy Sącz (4:1), mogła pochwalić się z kolei trzema wygranymi z rzędu i do Poznania jechała z dużymi nadziejami. Warto jednak przypomnieć, że Kolejorz to jedyny zespół Ekstraklasy, który do tej pory w obecnym sezonie nie przegrał ligowego pojedynku na własnym stadionie.

Pierwsze ostrzeżenie gościom wysłał w 14. minucie Christian Gytkjaer. Duńczyk dostał w polu karnym piłkę od Macieja Gajosa, jednak uderzył zbyt lekko, aby pokonać Łukasza Załuskę. Portowcy próbowali odpowiedzieć chwilę później. Indywidualną akcję przeprowadził Jakub Piotrowski, który nieatakowany przebiegł kilkadziesiąt metrów, lecz przymierzył ponad poprzeczką bramki gospodarzy.

W 20. minucie poznaniacy wyszli na prowadzenie. Maciej Gajos zagrał na prawą stronę do Darko Jevticia, który miał dużo miejsca, ściął do środka i strzałem w krótki róg zaskoczył bramkarza rywali. W 34. minucie – po błędzie Cornela Rapy – do futbolówki dopadł Gytkjaer. Duńczyk próbował lobować Załuskę, jednak nieskutecznie. Do odbitej piłki doszedł jeszcze Jevtić, ale golkiper Pogoni popisał się kolejną dobrą interwencją.

Niespełna kwadrans po przerwie drużyna ze Szczecina wykonała rzut wolny. Na bramkę Jasmina Buricia uderzył Ricardo Nunes, lecz przeniósł futbolówkę nad poprzeczką. Bośniacki bramkarz Lecha zaliczył paradę meczu w 64. minucie, gdy obronił „główkę” Łukasza Zwolińskiego z dwóch (!) metrów. To, co przyjezdnym nie udało się ze stałego fragmentu gry, udało się podopiecznym Nenada Bjelicy. W 81. minucie z rzutu rożnego dośrodkował Darko Jevtić, a skutecznie głową strzelił Emir Dilaver, ustalając wynik spotkania na 2:0.

Tym sposobem Kolejorz pozostał niepokonany na własnym terenie w bieżącym sezonie ligowym. Poznaniacy zajmują trzecią pozycję w tabeli ze stratą czterech oczek do liderującej Legii Warszawa. Pogoń natomiast – po serii trzech zwycięstw z rzędu – musiała przełknąć gorycz porażki. Portowcy z dorobkiem dwudziestu punktów zamykają stawkę.