Ekstraklasa. Lech liderem po sezonie zasadniczym; sześć goli w derbach Trójmiasta

Lech Poznań z pozycji lidera podejdzie do rywalizacji w grupie mistrzowskiej Ekstraklasy. Kolejorz pokonał Górnika Zabrze 3:1. Zawiodła Jagiellonia Białystok, która w takich samych rozmiarach uległa Wiśle Płock i oddała prowadzenie tuż przed finiszem rozgrywek. Aż sześć goli padło w derbach Pomorza, w których Lechia Gdańsk pokonała Arkę Gdynia 4:2.

Lech Poznań okazał się największym wygranym sezonu zasadniczego. Poznaniacy pokonali 3:1 osłabiony brakiem Igora Angulo i Łukasza Wolsztyńskiego Górnik Zabrze. Bramkę do szatni uderzeniem z ostrego kąta zdobył Kamil Jóźwiak. Do remisu doprowadził Damian Kądzior, który wykorzystał rzut karny. Zabrzanie z prowadzenia cieszyli się zaledwie pięć minut, kiedy to gola dla Lecha zdobył Łukasz Trałka. Kropkę nad „i” w doliczonym czasie gry strzałem zza szesnastki postawił Radosław Majewski.

Nie wszystko ułożyło się po myśli Jagiellonii, która przed ostatnią kolejką zajmowała fotel lidera. Białostoczanie szybko stracili gola w starciu z Wisłą Płock. Do siatki trafił niezbyt skuteczny w tym sezonie Arkadiusz Reca. Kilkanaście minut później ten sam zawodnik miał na koncie dublet. Złapany – dzięki umiejętnościom Martina Pospisila – kontakt nie okazał się jednak „wodą na młyn”. Jaga nie tylko nie potrafiła doprowadzić do remisu, ale straciła kolejną bramkę i nadzieje na zachowanie pierwszego miejsca.

Podium, po sezonie zasadniczym, uzupełniła Legia, która bez problemów pokonała Pogoń Szczecin 3:0.

W czołowej ósemce, która nie będzie musiała martwić się walką o utrzymanie, wylądowały Wisła Kraków i Zagłębie Lubin. Na  polu bitwy poległa Arka Gdynia, która skompromitowała się w pierwszej połowie meczu z rozczarowującą w tym sezonie Lechią Gdańsk.

Biało-zieloni zafundowali swoim kibicom – na pocieszenie po fatalnym sezonie zasadniczym – wielkie zwycięstwo w derbach Trójmiasta. Lechiści już po trzydziestu minutach prowadzili 3:0. Dwa trafienia odnotował Flavio Paixao, a jedno Sławomir Peszko. Portugalczyk był zdecydowaną gwiazdą wieczoru. Jeszcze przed przerwą Paixao skompletował bowiem hat-tricka. Po przerwie – na cztery ciosy – dwoma golami odpowiedzieli Luka Zarandia i Enrique Esqueda.