Ekstraklasa. Jagiellonia wygrywa rzutem na taśmę

Jagiellonia Białystok pokonała na własnym stadionie Arkę Gdynia 3:2 w spotkaniu 28. kolejki Lotto Ekstraklasy. Zwycięskie gole padły w doliczonym czasie gry. Do siatki trafiali Łukasz Burliga i Jakub Wójcicki.

Zarówno gospodarze, jak i goście podchodzili do dzisiejszego spotkania mocno zmotywowani. Białostoczanie wciąż prowadzą zażartą walkę o mistrzostwo Polski. Przyjezdni są w grze o zajęcie miejsca w grupie mistrzowskiej Lotto Ekstraklasy.

Podopieczni Ireneusza Mamrota dobrze rozpoczęli.  Przemysław Frankowski posłał niskie dośrodkowanie w kierunku Romana Bezjaka. Słoweniec znalazł się dobrej sytuacji strzeleckiej, ale świetną interwencją bezbramkowy remis utrzymał Pavels Steinbors. Chwilę później Łotysz obronił jeszcze strzał Martina Pospisila. W 20. minucie – po faulu Guilherme na Luce Zarandii – sędzia podyktował rzut karny dla gdynian. Pewnym egzekutorem okazał się Mateusz Szwoch, dla którego jest to siódme trafienie w tym sezonie.

Stracony gol podziałał motywująco na Jagę. Szybkie rozgrywanie piłki, umiejętność utrzymania się przy niej i kreowanie kolejnych akcji przynosiło efekty. Bezjak najpierw trafił w słupek, później musiał uznać wyższość golkipera. Pod koniec pierwszej połowy Guilehrme zagrał do słoweńskiego napastnika, a ten dał swojemu zespołowi wyrównanie.

Żadna z drużyn nie była zadowolona osiągniętym w pierwszej połowie rezultatem, toteż w drugiej odsłonie wciąż mogliśmy oglądać sporo walki i sytuacji ofensywnych. Większe zagrożenie pod bramką rywali tworzyli gospodarze. Ddynianie skutecznie punktowali błędy piłkarzy w żółto-czerwonych strojach. Ich ciężka praca zaowocowała wyjściem na prowadzenie w 64. minucie. Arka przejęła futbolówkę na połowie białostoczan. Piłka powędrowała do Szwocha, który technicznym strzałem pokonał Mariana Kelemena i tym samym odnotował swój drugi dublet w Ekstraklasie.

Jagiellonia nie rezygnowała z walki o korzystny rezultat, a jej ambicja została  nagrodzona w doliczonym czasie gry. Najpierw Łukasz Burliga po raz pierwszy w tym sezonie trafił do siatki, a minutę później Cillian Sheridan pobiegł za podaniem z głębi pola. Następnie zagrał płasko wzdłuż szesnastki rywali, a całą akcję zamknął świeżo wprowadzony Jakub Wójcicki. Na stadionie wybuchła euforia.

Szesnaste zwycięstwo Jagi w tym sezonie pozwoliło jej utrzymać pozycję lidera. Arce, która zajmuje 9. miejsce w tabeli z 37 punktami na koncie, pozostały tylko dwie kolejki na to, żeby zawalczyć o grupę mistrzowską.