Ekstraklasa. Jagiellonia liderem; Pogoń, Termalica i Korona w grupie mistrzowskiej

Jagiellonia Białystok niewielkim nakładem sił obroniła pozycję lidera przed rundą finałową Lotto Ekstraklasy. Stawkę drużyn walczących o europejskie puchary uzupełniły Pogoń Szczecin, BrukBet Termalica Nieciecza i Korona Kielce. Ostatni mogą zawdzięczać swój sukces Arce Gdynia oraz Śląskowi Wrocław, które wyrwały punkty Wiśle Płock i Zagłębiu Lubin.

Piast Gliwice Jagiellonia Białystok 0:1 (0:1)
Cillian Sheridan 25’

Jaga miała dziś tylko jedno zadanie. Zakończyć sezon zasadniczy w fotelu lidera i wystartować z pole position w wyścigu grupy mistrzowskiej o koronę. Skromną wygraną białostoczanom zapewnił Cillian Sheridan. Dla Irlandczyka było to już czwarte trafienie w ósmym meczu dla drużyny z Podlasia. Jagiellonia rozpocznie rundę finałową na pierwszym miejscu z jednym oczkiem przewagi nad drugą Legią Warszawa (odpowiednio trzydzieści i dwadzieścia dziewięć punktów). Piast po serii czterech spotkań bez zwycięstwa plasuje się natomiast na piętnastej pozycji.

***

Cracovia Legia Warszawa 1:2 (1:1)
Damian Dąbrowski 44’(k.) – Dominik Nagy 18’ Tomas Necid 49’

Legia od początku nacierała na bramkę Cracovii i już w 18. minucie, za sprawą premierowego w Ekstraklasie trafienia Dominika Nagy’ego, wyszła na prowadzenie. Kiedy wydawało się, że Wojskowi będą schodzić do szatni z minimalną zaliczką, sędzia podyktował dla gospodarzy rzut karny, który na gola zamienił Damian Dąbrowski. Tuż po przerwie swoją pierwszą bramkę w polskiej lidze zdobył także Tomas Necid. Czech dał Legii zwycięstwo, dzięki któremu nie straciła ona dystansu do Jagiellonii. Cracovia będzie zmuszona walczyć o utrzymanie. Pasy zajmują trzynastą pozycję z zaledwie oczkiem przewagi nad strefą spadkową.

***

Lech Poznań Ruch Chorzów 3:0 (2:0)
Łukasz Surma 7’(sam.) Maciej Gajos 41’ Darko Jevtić 62’

Pogrążony w kryzysie organizacyjnym Ruch jechał do Poznania na egzekucję. Prowadzenie Kolejorzowi szybko zapewnił pomocnik… Niebieskich, Łukasz Surma. Tuż przed przerwą potężną bombą na 2:0 podwyższył Maciej Gajos. Po zmianie stron na listę strzelców wpisał się jeszcze Darko Jevtić. Lech w końcu przypominał drużynę z początku rundy wiosennej, kiedy to najczęściej bił rywali właśnie 3:0. Ekipa Nenada Bjelicy zajmuje miejsce na najniższym stopniu podium ze stratą jednego punktu do Legii i dwóch do Jagiellonii.

***

Pogoń Szczecin Lechia Gdańsk 3:1 (1:1)
Adam Frączczak 11’ Dawid Kort 62’ 69’ – Milos Krasić 18’

Z czołowej czwórki, bijącej się o mistrzostwo, potknęła się jedynie Lechia. W pierwszej połowie na gola Adama Frączczaka swoim pierwszym trafieniem w Ekstraklasie zdołał odpowiedział Milos Krasić. Po przerwie grał już jednak tylko jeden zespół, a bohaterem Portowców został Dawid Kort. Dwudziestojednolatek dwukrotnie pokonał Dusana Kuciaka, dzięki czemu Pogoń bez oglądania się na rywali mogła cieszyć się z awansu do czołowej ósemki.

***

Górnik Łęczna Wisła Kraków 3:1 (1:0)
Bartosz Śpiączka 22’ 90’ Grzegorz Bonin 79’ – Arkadiusz Głowacki 71’

W Lublinie, gdzie swoje mecze rozgrywa Górnik Łęczna, nie działo się zbyt wiele. Pierwsza część spotkania nie przyniosła zbyt wiele emocji poza trafieniem Bartosza Śpiączki. Po zmianie stron do remisu doprowadził kapitan Wisły, Arkadiusz Głowacki. Łęcznianie atakowali zdecydowanie częściej od Białej Gwiazdy, co przyniosło wymierny rezultat. Najpierw fantastyczną indywidualną akcją zakończoną precyzyjnym uderzeniem popisał się Grzegorz Bonin, a następnie wynik ustalił Śpiączka. Górnik jest jednym z głównych kandydatów do spadku. Podopieczni Franciszka Smudy są czerwoną latarnią ligi, ale mają tyle samo punktów co zajmujący bezpieczną pozycję Ruch Chorzów. Wiślacy będą natomiast starać się o jak najlepsze miejsce w grupie mistrzowskiej.

***

Korona Kielce BrukBet Termalica Nieciecza 0:1 (0:0)
Dawid Nowak 57’

Gol Dawida Nowaka dał Termalice awans, który jeszcze w połowie sezonu przy znakomitej dyspozycji Słoni wydawał się czymś oczywistym. Piłkarze z Niecieczy musieli jednak do końca dawać z siebie wszystko i walczyć o każdy punkt. Te w ostatnich dwóch pojedynkach zapewniał wcześniej wspomniany Nowak, którego gole dwukrotnie pozwalały niecieczanom cieszyć się ze zwycięstw 1:0. W grupie mistrzowskiej znalazła się także Korona. Drużyna Macieja Bartoszka do ostatniej chwili nie była pewna swego, ponieważ…

***

Arka Gdynia Wisła Płock 1:1 (1:0)
Rafał Siemaszko 41’ – Jose Kante 90’(k.)

… w Gdyni na prowadzeniu długo utrzymywała się Arka, co promowało Zagłębie Lubin. W ostatnich fragmentach meczu Miedziowych z czołowej ósemki wyrzucił jednak Jose Kante, który pokonał golkipera gdyńskiego klubu z rzutu karnego. Arka będzie musiała mocno zapracować na pozostanie w elicie. Żółto-niebiescy mają zaledwie punkt przewagi nad strefą spadkową. Nieco większy komfort będą mieli Nafciarze, którzy nad Piastem i Górnikiem mają pięć oczek zapasu.

***

Zagłębie Lubin Śląsk Wrocław 1:1 (1:1)
Arkadiusz Woźniak 30’ – Piotr Celeban 5’

Długo z wyników na innych boiskach mogli być zadowoleni zawodnicy Piotra Stokowca. Zagłębie nie kwapiło się, by wziąć sprawy w swoje ręce i zadowoliło się remisem, co poskutkowało dziesiątą pozycją na koniec sezonu zasadniczego. Gdyby Miedziowi wygrali na własnym terenie derby Dolnego Śląska, mogliby jeszcze marzyć o europejskich pucharach… Starcie dwóch ekip z tego samego regionu będzie miało jeszcze miejsce w rundzie finałowej, ponieważ tuż za plecami lubinian uplasował się Śląsk Wrocław.