Ekstraklasa. Gładkie zwycięstwo Wisły, Małecki bohaterem

Wisła Kraków wygrała na własnym stadionie z Górnikiem Zabrze 3:1 w meczu kończącym 31. kolejkę piłkarskiej Ekstraklasy. O triumfie Białej Gwiazdy przesądził Patryk Małecki, który najpierw trafił do siatki, a następnie asystował przy bramkach Rafała Wolskiego i Zdenka Ondraska.

Wisła przeżywa najgorszy okres od sezonu 1996/1997. Przez osiemnaście lat Biała Gwiazda nie wypadła z najlepszej ósemki Ekstraklasy. Ta sztuka „udała się” podopiecznym Dariusza Wdowczyka w bieżącym sezonie. Mimo, iż do zakończenia rozgrywek pozostało jeszcze kilka spotkań, krakowianie – na skutek gry w grupie spadkowej – w najlepszym wypadku sięgną po dziewiątą lokatę. Jeszcze gorsze nastroje panują w Zabrzu. Górnik jest bliski powtórzenia historii z 2009 roku, kiedy to nie zdołał utrzymać się w lidze.

Patryk Ma³ecki Pawe³ GolañskiWiślacy od samego początku napierali na bramkę przyjezdnych. Już w 6. minucie wynik otworzył Patryk Małecki. Pomocnik gospodarzy znakomicie prowadził piłkę lewym skrzydłem, szybkim ruchem minął Pawła Golańskiego i z ostrego kąta pokonał golkipera Trójkolorowych. Górnik nie mógł przedostać się na połowę przeciwnika, zaś dla odmiany piłkarze Białej Gwiazdy cały czas okupowali pole karne gości.

W 15. minucie wynik mógł podwyższyć Zdenek Ondrasek, ale przyjezdnych uratował Kasprzik. W odpowiedzi zabrzanie, po fatalnym błędzie Richarda Guzmicsa, doprowadzili do remisu. Złe podanie Węgra przejął Roman Gergel, który wyprzedził Michała Miśkiewicza i z najbliższej odległości trafił do pustej bramki. Pomimo straconego prowadzenia, podopieczni Dariusza Wdowczyka nie zwalniali tempa. Tuż  przed przerwą, po perfekcyjnym dośrodkowaniu Małeckiego, golkipera gości z trudnościami pokonał Rafał Wolski. 2:1!

Roman Gergel Patryk Ma³eckiMiejscowi kibice nie nudzili się w drugiej części spotkania, bo już dwie minuty po wznowieniu gry poprzeczkę Trójkolorowych ostemplował Rafał Pietrzak. Kwadrans przed zakończeniem regulaminowego czasu Wisła oddała inicjatywę Górnikowi. Najpierw blisko słupka główkował Bartosz Kopacz, a minutę później Armin Cerimagić uderzył w górne obramowanie bramki. Po chwilowym kryzysie miejscowi podnieśli się z kolan i w 80. minucie znokautowali rywali. Małecki po długim rajdzie zagrał w pole karne, gdzie z łatwością futbolówkę w siatce umieścił Ondrasek. Wiślacy ostatecznie zwyciężyli 3:1.

Podopieczni Dariusza Wdowczyka dominowali od pierwszych minut i zasłużenie zdobyli komplet punktów. Górnik Zabrze, poza jednym zrywem, nie mógł znaleźć sposobu na postawę gospodarzy. Podopieczni Jana Żurka zajmują ostatnie miejsce i tracą trzy oczka do 15. Górnika Łęczna. Biała Gwiazda jest dziewiąta (21 punktów).