Ekstraklasa. Falstart Lechii, komplet punktów dla Cracovii

Sporego kalibru niespodziankę sprawiła Cracovia, która pokonała na wyjeździe Lechię Gdańsk 1:0 w meczu 1. kolejki TMobile Ekstraklasy. Komplet punktów Pasom zapewnił Piotr Polczak w 27. minucie spotkania.

Gdańszczanie totalnie rozczarowali – drużyna, która na każdym kroku podkreśla aspiracje gry w europejskich pucharach zaprezentowała wolny i schematyczny futbol. Nawet strata gola nie wyzwoliła u gospodarzy większej agresji. W obu zespołach wystąpiło po dwóch zawodników pozyskanych w przerwie letniej – w ekipie gospodarzy bramkarz Marko Marić i prawy pomocnik Michał Mak, natomiast w drużynie gości lewy obrońca Hubert Wołąkiewicz (występował kiedyś w gdańskim zespole) i prawy pomocnik Jakub Wójcicki. W Lechii zabrakło natomiast napastnika Grzegorza Kuświka, który w piątek podpisał trzyletni kontrakt.

Pi³karze CracoviiKrakowianie mogli objąć prowadzenie w 15. minucie, ale po uderzeniu z woleja Erika Jendriska piłka przeszła obok bramki. Osiem minut później dogodnej okazji nie wykorzystał Sebastian Mila – po centrze z lewej strony Stojana Vranjesa kapitan biało-zielonych z bliska główkował nad poprzeczką. W 26. minucie goście wygrywali 1:0. Z rzutu rożnego dośrodkował Mateusz Cetnarski, podanie przedłużył głową Deniss Rakels, a pozostawiony bez opieki Polczak, także głową, skierował piłkę do pustej bramki. Po stracie gola gospodarze nie rzucili się do bardziej zdecydowanych ataków, bliscy podwyższenia prowadzenia byli natomiast zawodnicy Cracovii. W 34. minucie Rakels uderzył obok słupka, a tuż przed przerwą Marko Maric wybił spod poprzeczki piłkę po strzale Bartosza Kapustki.

Kibice LechiiDruga połowa była w wykonaniu Lechii jeszcze słabsza. Podopieczni trenera Jerzego Brzęczka nie potrafili bowiem zagrozić bramce rywali. Zadowoleni z prowadzenia krakowianie skrupulatnie realizowali swój taktyczny plan – grali uważnie w obronie, nie starali się forsować tempa, ale nie rezygnowali z groźnych kontr. W 84. minucie po jednej z nich Maric w efektownym stylu obronił groźne uderzenie aktywnego Rakelsa. Dopiero w końcówce do remisu mogli doprowadzić Maciej Makuszewski i Piotr Wiśniewski, ale ich strzały zostały zablokowane przed defensorów Cracovii. Ostatecznie komplet punktów powędrował na konto Pasów.