Ekstraklasa. Cracovia przełamuje niemoc i opuszcza strefę spadkową

Pół roku – tyle musiała czekać Cracovia na zwycięstwo w meczu na swoim stadionie w Lotto Ekstraklasie. Pasy przełamały niemoc w spotkaniu 28. kolejki rozgrywek, pokonując Śląsk Wrocław 1:0.

Śląsk przystępował do spotkania podbudowany dwoma zwycięstwami z rzędu. Podopieczni Jana Urbana pokonali Bruk-Bet Termalicę Nieciecza (2:1) oraz Koronę Kielce (3:0), dzięki czemu nieco odskoczyli od strefy spadkowej. W zupełnie innych nastrojach znajdowali się gracze Cracovii. Pasy w pięciu poprzednich spotkaniach dwa razy zremisowały i poniosły trzy porażki. W efekcie ugrzęzły w strefie spadkowej, a posada trenera Jacka Zielińskiego stała się mocno zagrożona.

Jako pierwsza zaatakowała Cracovia, ale strzał Erika Jendriska pewnie obronił bramkarz gości. W 8. minucie odpowiedział Kamil Dankowski, jednak po jego uderzeniu z rzutu wolnego skutecznie interweniował Grzegorz Sandomierski. Chwilę później Pasy wyszły na prowadzenie. Z rzutu wolnego dośrodkował Tomasz Brzyski, a Piotr Polczak uprzedził Mariusza Pawełka i skierował piłkę do siatki.

W 19. minucie po kolejnym rzucie wolnym minimalnie niecelnie główkował Mateusz Szczepaniak. W 32. minucie drugą asystę mógł odnotować Tomasz Brzyski. Piłkę zmierzającą do siatki wybił z linii bramkowej Ostoja Stjepanović. Jeszcze w pierwszej połowie formę Mariusza Pawełka sprawdzali Szczepaniak i Jendrisek. Więcej goli przed przerwą już jednak nie zobaczyliśmy.

Na początku drugiej połowy inicjatywa nadal była po stronie gospodarzy. Strzelali Sebastian Steblecki oraz Damian Dąbrowski, jednak albo dobrze bronił Mariusz Pawełek, albo próba okazywała się niecelna. W 62. minucie w końcu przebudzili się gracze Śląska. Z dalszej odległości kropnął Aleksandar Kovacević, czym zmusił Sandomierskiego do sporego wysiłku. W odpowiedzi już chwilę później doskonałą okazję miał Jendrisek, ale jego strzał z ostrego kąta odbił Pawełek.

W 70. minucie zza pola karnego na bramkę gospodarzy uderzył Robert Pich, Golkiper Pasów i tym razem nie dał się zaskoczyć. Chwilę później słowacki skrzydłowy wrocławian był bliski szczęścia, kiedy to po próbie z ostrego kąta futbolówka w niewielkiej odległości minęła bramkę Pasów. W końcówce Cracovia dążyła do oddalenia gry od własnego pola karnego, zaś Śląsk nie był już w stanie zagrozić zespołowi Jacka Zielińskiego.

Dzięki dzisiejszej wygranej Pasy opuściły strefę spadkową. Podopieczni Jacka Zielińskiego mają w dorobku 30 punktów. Zespół z Wrocławia zajmuje 12. miejsce w tabeli (32 oczka).