Ekstraklasa. Cracovia i Kolejorz od zwycięstwa do zwycięstwa

Lech Poznań pokonał na własnym stadionie Wisłę Kraków 2:0 w meczu 18. kolejki Ekstraklasy. Zwycięstwo Kolejorzowi zapewnili Dawid Kownacki i Szymon Pawłowski. Swój mecz wygrała także Cracovia (4:1 z Podbeskidziem). Dla Pasów trafiali Deniss Rakels (dwukrotnie), Erik Jendrisek oraz Marcin Budziński. Gola dla Górali zdobył Mateusz Szczepaniak.

Lech Poznań – Wisła Kraków 2:0 (1:0)
Dawid Kownacki 20’(k.) Szymon Pawłowski 86’

Powracający do wysokiej formy Lech Poznań podejmował na własnym stadionie Wisłę Kraków, w której na ławce trenerskiej zabrakło zwolnionego po derbach Kazimierza Moskala. Rozpędzony Kolejorz z pewnością nie zamierzał zatrzymywać się na tej przeszkodzie.

Maciej Sadlok Karol LinettyZłe informacje dla krakowskich kibiców nadeszły już w 8. minucie, kiedy boisko z powodu kontuzji musiał opuścić Paweł Brożek. Po kolejnych dziesięciu Wiślacy stracili Macieja Sadloka. Obrońca Białej Gwiazdy został ukarany czerwoną kartką po faulu na wychodzącym na czystą pozycję Karolu Linettym. Chwilę później z rzutu karnego na 1:0 strzelił Dawid Kownacki. Grający w przewadze gospodarze stwarzali sobie kolejne okazje. Po dośrodkowaniu Barry’ego Douglasa uderzył Dariusz Dudka, ale na posterunku był Radosław Cierzniak. Golkiper przyjezdnych uchronił swoją drużynę od straty gola także po strzale Marcina Kamińskiego z dwudziestego piątego metra.

Arkadiusz G³owacki Dawid KownackiPo przerwie szczęścia próbował Douglas, ale Szkot przegrał pojedynek z polskim bramkarzem. Swojego gola szukał Dariusz Dudka, który dwukrotnie zagroził bramce Wisły. Po akcjach aktywnego Darko Jevticia Lech mógł po raz kolejny trafić do siatki. Najpierw Szwajcar zachował się zbyt samolubnie, a następnie swoim strzałem nie sprawił problemów Cierzniakowi. Golkiper gości skapitulował dopiero w 86. minucie, gdy Dariusz Formella dograł do nadbiegającego Szymona Pawłowskiego, a ten dopełnił jedynie formalności i umieścił futbolówkę w pustej bramce.

Lech zajmuje już 9. miejsce i od grupy mistrzowskiej dzieli go tylko jeden punkt. Wisła plasuje się na 7. pozycji.

* * *

Lech: Jasmin Burić – Tomasz Kędziora, Paulus Arajuuri, Marcin Kamiński, Barry Douglas – Abdul Aziz Tetteh, Dariusz Dudka (76’ Łukasz Trałka) – Darko Jevtić, Karol Linetty (83’ Maciej Gajos), Szymon Pawłowski – Dawid Kownacki (60’ Dariusz Formella)

Wisła: Radosław Cierzniak – Boban Jović, Arkadiusz Głowacki, Richard Guzmics, Maciej Sadlok – Krzysztof Mączyński, Alan Uryga – Łukasz Burliga (89’ Tomasz Cywka), Rafał Boguski, Wilde-Donald Guerrier (89’ Rafael Crivellaro) – Paweł Brożek (8’ Maciej Jankowski)

Żółte kartki: Marcin Kamiński, Karol Linetty (Lech) oraz Arkadiusz Głowacki (Wisła)

Czerwona kartka: Maciej Sadlok 19’ (Wisła)

Cracovia – Podbeskidzie Bielsko-Biała 4:1 (2:1)
Deniss Rakels 9’ 75’ Erik Jendrisek 33’ Marcin Budziński 89’ – Mateusz Szczepaniak 40’

Cracovia Kraków na własnym stadionie podejmowała Podbeskidzie, które w ostatniej kolejce sprawiło sporo problemów Legii (2:2). Tym razem Górale chcieli urwać punkty kolejnemu zespołowi z czołówki.

Emiliius ZubasJuż w 9. minucie prowadzenie Pasom dał najskuteczniejszy strzelec krakowskiego klubu w tym sezonie – Deniss Rakels. Łotysz skutecznie wykończył akcję po podaniu Mateusza Cetnarskiego, a błąd w tej sytuacji popełnił Emilijus Zubas, który mógł zapobiec utracie gola. Podbudowani gospodarze nadal atakowali, co przyniosło efekt w 33. minucie, kiedy to z najbliższej odległości golkipera przyjezdnych pokonał Erik Jendrisek. Drugą asystę zaliczył Cetnarski. Kilka minut później bielszczanie złapali kontakt z rywalami za sprawą trafienia Mateusza Szczepaniaka. W pole karne dośrodkował Adam Mójta, a napastnik Podbeskidzia głową skierował futbolówkę do siatki.

Deniss Rakels Bartosz KapustkaPo przerwie goście zabrali się do odrabiania strat, ale brakowało im precyzji w wykończeniu akcji. Najpierw dwa niecelne strzały oddał Mateusz Możdżeń, a następnie uderzenie głową Szczepaniaka w fantastyczny sposób obronił Grzegorz Sandomierski. Po krótkim zrywie tempo spotkania znacznie spadło. Na kwadrans przed końcem kolejnego gola do swojego konta dopisał Rakels, który bez problemów wykorzystał dośrodkowanie Jakub Wójcickiego. Chwilę przed końcowym gwizdkiem Marcin Budziński, po wymianie piłki z Bartoszem Kapustką i Erikem Jendriskiem, ustalił rezultat meczu na 4:1.

Podopieczni Jacka Zielińskiego zrównali się punktami z warszawską Legią i zajmują 3. pozycję. Bielszczanie plasują się na 13. lokacie.

* * *

Cracovia: Grzegorz Sandomierski – Luiz Santos Deleu, Hubert Wołąkiewicz (5’ Bartosz Rymaniak), Piotr Polczak, Paweł Jaroszyński – Marcin Budziński, Damian Dąbrowski – Bartosz Kapustka, Mateusz Cetnarski (71’ Jakub Wójcicki), Erik Jendrisek – Deniss Rakels (84’ Mateusz Wdowiak)

Podbeskidzie: Emilijus Zubas – Adam Pazio (70’ Fabian Hiszpański), Krystian Nowak, Gracjan Horoszkiewicz, Adam Mójta – Jakub Kowalski, Adam Deja, Mateusz Możdżeń, Kohei Kato (83’ Kamil Jonkisz) – Robert Demjan (80’ Sebastian Bartlewski), Mateusz Szczepaniak

Żółte kartki: Adam Pazio, Adam Deja (Podbeskidzie)