Ekstraklasa. Cenne wyjazdowe zwycięstwo Zagłębia

Cztery wygrane, dwa remisy i ani jednej porażki tak po 13. kolejce wygląda wyjazdowy bilans Zagłębia Lubin. Miedziowi wywieźli dziś trzy punkty z Białegostoku, pokonując Jagiellonię. O sukcesie podopiecznych Piotra Stokowca zadecydował początek drugiej połowy, kiedy to goście doprowadzili ze stanu 0:1 na 2:1.

Jagiellonia przed dzisiejszym starciem zajmowała drugie, zaś Zagłębie – czwarte miejsce w tabeli. Białostoczanie chcieli wygrać, aby nie stracić dystansu do lidera z Gdańska. Lubinianie w przypadku zwycięstwa w stolicy Podlasia mogli z kolei przybliżyć się do ligowego podium.

Miedziowi zagrozili bramce gospodarzy już w pierwszej akcji meczu. Z lewej strony dośrodkował Martin Nespor, piłka Fiodor Cernych Aleksander Todorowskitrafiła do Krzysztofa Janusa, który oddał strzał, ale futbolówkę zblokowali obrońcy rywali. W 5. minucie kombinacyjnie zagrali białostoczanie. Piłka trafiła do wbiegającego w pole karny Fiodora Cernycha, który uderzył z ostrego kąta, jednak dobrze w tej sytuacji interweniował Martin Polacek. W kolejnej fazie spotkania więcej inicjatywy wykazywali miejscowi, ale to przyjezdni w 30. minucie mieli kolejną dobrą okazję do zdobycia gola. Łukasz Janoszka zagrał na prawo do niepilnowanego Nespora, a ten przymierzył wprost w Mariana Kelemena.

W 35. minucie na prowadzenie wyszli gospodarze. Z rzutu rożnego zacentrował Konstantin Wasiljew, a skuteczną główką popisał się Jacek Góralski. W 38. minucie Zagłębie mogło wyrównać. Janoszka wypatrzył Nespora, jednak mocny strzał Czecha na rzut rożny wybił golkiper Jagi. Podopieczni Michała Probierza schodzili na przerwę z jednobramkowym prowadzeniem.

Korzystny wynik nieco uśpił białostoczan, a pobudził gości. W 49. minucie Miedzowi w końcu pokonali Kelemena. Jacek Góralski Martin Palacek Jaros³aw JachJarosław Jach zagrał futbolówkę równolegle do linii bramkowej, a do pustej bramki skierował ją Martin Nespor. Chwilę później kiks popełniła obrona lubinian. Przez kilkanaście metrów z piłką w pole karne wbiegł Cernych, ale uderzył wprost w Polacka. W 52. minucie podopieczni Piotra Stokowca zanotowali drugie trafienie. Na listę strzelców wpisał się Arkadiusz Woźniak, który ładnym strzałem z powietrza po złym wybiciu futbolówki przez obronę gospodarzy nie dał szans bramkarzowi. Po stracie gola szybko zareagował Michał Probierz, robiąc ofensywne zmiany. Nie przyniosły one jednak powodzenia i Zagłębie mogło cieszyć się z kompletu punktów.

Zespół z Lubina po dzisiejszej wygranej ma na koncie dwadzieścia trzy oczka i zajmuje czwarte miejsce w tabeli. Ekipa z Białegostoku plasuje się natomiast dwie pozycje wyżej i zgromadziła punkt więcej od Miedziowych.