Ekstraklasa. Arka na remis z Piastem w meczu o „sześć punktów”

Od podziału punktów rozpoczęli rywalizację w grupie spadkowej Lotto Ekstraklasy piłkarze Arki Gdynia i Piasta Gliwice. W meczu 31. kolejki rozgrywek padł wynik 1:1. Dzisiejszy rezultat z pewnością nie zadowolił nikogo, gdyż nie pozwolił zarówno jednym, jak i drugim odskoczyć rywalom w bezpośredniej walce o utrzymanie w lidze.

Po podziale punktów Arka zajmowała dwunaste miejsce w tabeli. Piast natomiast sklasyfikowany był na pozycji w strefie spadkowej. Dla obu drużyn piątkowe spotkanie miało bardzo duże znaczenie. Wygrana pozwalała bowiem przynajmniej na chwilę odskoczyć od zespołów, które również walczą o pozostanie w Ekstraklasie. Trudno było jednak wytypować faworyta dzisiejszego starcia. Ekipa z Gdyni przegrał pięć meczów z rzędu. Gliwiczanie z kolei zaznali goryczy porażki w dwóch ostatnich kolejkach.

Po początkowych chaotycznych fragmentach gry w 8. minucie sędzia odgwizdał rzut karny dla gospodarzy za zagranie ręką Heberta we własnym polu karnym. Jedenastkę na gola zamienił Mateusz Szwoch. W 19. minucie do dośrodkowanej z lewej strony piłki wyskoczyli równocześnie Pavels Steinbors oraz Krzysztof Sobieraj. Bramkarz Arki staranował swojego obrońcę, a to porozumienie omal nie skończyło się trafieniem samobójczym.

Chwilę później po centrze Dominika Hofbauera z rzutu rożnego na bramkę Piast główkował Damian Zbozień, jednak uczynił to zbyt lekko, by pokonać Jakuba Szmatułę. W kolejnej fazie spotkania aż do przerwy z boiska wiało nudą. Brakowało klarownych sytuacji strzeleckich w wykonaniu obu drużyn.

Tuż po zmianie stron lewym skrzydłem w „szesnastkę” rywali wbiegł Maciej Jankowski i uderzył z ostrego kąta, lecz dobrze ustawiony Steinbors nie dał się zaskoczyć. W 68. minucie kolejną okazję mieli goście. Po dośrodkowaniu z rzutu rożnego i zamieszaniu podbramkowym skutecznie między słupkami zachował się Pavels Steinbors. Od 73. minuty gliwiczanie musieli grać w osłabieniu. W przeciągu kilkudziesięciu sekund dwie żółte, a w konsekwencji czerwoną kartkę zobaczył Aleksandar Sedlar.

Beniaminek poczuł swoją szansę i w 78. minucie bliski gola z dystansu był Hofbauer, jednak Szmatuła sparował piłkę na rzut rożny. Wydawało się, że bliżej zwycięstwa są podopieczni Leszka Ojrzyńskiego, ale to przyjezdni zdobyli bramkę na 1:1. W 88. minucie Stojan Vranjes wstrzelił futbolówkę w pole karne gospodarzy, ta trafiła pod nogi Jankowskiego, który odwrócił się i z kilku metrów trafił do siatki. Remis utrzymał się do ostatniego gwizdka sędziego.

Zespół z Gdyni po dzisiejszym meczu ma na koncie siedemnaście punktów i zajmuje czwarte miejsce w tabeli grupy spadkowej, zaś ogółem – dwunaste. Piast natomiast z szesnastoma oczkami w dorobku jest szósty w stawce drużyn walczących o utrzymanie.