Ekipa z Liechtensteinu sprawiła kłopoty Ruchowi Chorzów

Piłkarze Ruchu Chorzów pokonali w Gliwicach FC Vaduz 3:2 (2:1) w pierwszym meczu 2. rundy kwalifikacyjnej Ligi Europejskiej. Rewanż za tydzień w Liechtensteinie.

Inauguracja sezonu w wykonaniu Ruchu odbyła się w Gliwicach. Przeniesienie meczu wynikało z faktu, że po pracach renowacyjnych murawa na obiekcie przy ul. Cichej była w niewłaściwym stanie. Ostatecznie spotkanie mogło obejrzeć tylko 999 kibiców (zawody nie miały charakteru imprezy masowej).

Już na początku musiał jednak przełknąć gorzką pigułkę. W 15. minucie po błędzie defensywy chorzowian sam tuż przed bramkarzem Krzysztofem Kamińskim znalazł się Philipp Muntwiler. Pierwszy strzał golkiper obronił, ale przy dobitce, nieco przypadkowej, był bezradny.

Strata bramki podziała mobilizująco na trzeci zespół minionego sezonu polskiej ekstraklasy. Już trzy minuty później kapitalnym strzałem w „okienko” z ok. 30 metrów popisał się doświadczony Marek Zieńczuk. Ten sam zawodnik w 21. minucie zaliczył asystę przy golu głową Piotra Stawarczyka.

Korzystny wynik utrzymał się do przerwy, ale w 60. minucie znów kosztowny błąd popełnili chorzowianie. Po dośrodkowaniu z rzutu rożnego walkę o piłkę wygrał Florian Stahel, którego strzał jeszcze niefortunnie „poprawił” głową Łukasz Surma, myląc własnego bramkarza.

Początkowo na stronie UEFA zapisano gola Stahelowi, ale po kilkudziesięciu minutach zmieniono wersję – na samobójczą bramkę Surmy.

Podopieczni Kociana nie załamali się stratą prowadzenia i ruszyli do ataków. Udało się kwadrans przed końcem, gdy znów w głównej roli wystąpił Stawarczyk. Były obrońca łódzkiego Widzewa ponownie uciekł obrońcom rywali i tym razem płaskim strzałem zapewnił Ruchowi zwycięstwo.

Rewanż odbędzie się 24 lipca o godz. 19 w Vaduz, na obiekcie mogącym pomieścić prawie osiem tysięcy widzów. Rywal chorzowian to drużyna z Liechtensteinu, ale gra w ekstraklasie Szwajcarii (w obecnym sezonie jest beniaminkiem).

Ruch Chorzów – FC Vaduz 3:2 (2:1).

Bramki: dla Ruchu – Marek Zieńczuk (19), Piotr Stawarczyk (21, 74); dla FC Vaduz – Philipp Muntwiler (16), Łukasz Surma (59-samob.).

Żółte kartki: Ruch – Marcin Malinowski, Piotr Stawarczyk, Jakub Kowalski; FC Vaduz – Diego Ciccone, Joel Untersee.

Sędzia: Radek Prihoda (Czechy). Widzów 999.

Ruch: Krzysztof Kamiński – Martin Konczkowski, Marcin Malinowski, Piotr Stawarczyk, Daniel Dziwniel – Łukasz Surma, Barłomiej Babiarz – Jakub Kowalski, Filip Starzyński (69-Michał Efir), Marek Zieńczuk – Grzegorz Kuświk.

FC Vaduz: Peter Jehle – Joel Untersee, Florian Stahel, Simone Grippo, Franz Burgmeier – Philipp Muntwiler, Diego Ciccone (62-Michele Polverino) – Pascal Schuerpf, Markus Neumayr (76-Nick von Niederhaeusern), Kwang-ryong Pak – Manuel Sutter (70-Steven Lang).