Copa del Rey. Do trzech razy sztuka? Bilbao w finale!

Bramki Aritza Aduriza i Xabiera Etxeity zapewniły piłkarzom Athletic Bilbao wyjazdowe zwycięstwo nad Espanyolem Barcelona 2:0. Baskowie awansowali do finału Pucharu Króla, gdzie zmierzą się z FC Barceloną.

Remis w pierwszym meczu znacznie przybliżył do awansu derbowego rywala słynnej Blaugrany. Finałowe derby Katalonii były zapewne marzeniem wielu, jednak o tym, czy do nich dojdzie miał zadecydować pojedynek miejscowego Espanyolu z Athleticiem.

Kibiców zgromadzonych na Estadi Cornella-El Prat już w 13. minucie uciszył doświadczony Aritz Aduriz. 34-latek precyzyjnym strzałem z linii pola karnego zapewnił swojej drużynie prowadzenie. Jeszcze przed przerwą na 2:0 podwyższył Xabier Etxeita, który wykorzystał centrę Andoniego Iraoli z rzutu rożnego.

Druga połowa nie przyniosła zmiany rezultatu. Swoje szanse mieli Sergio Garcia i Felipe Caicedo, jednak nie potrafili pokonać Iago Herrerina. W 66. minucie kontuzjowanego golkipera gości godnie zastąpił między słupkami – Gorka Iraizoz.

W ostatnich latach FC Barcelona dwukrotnie mierzyła się z ekipą Basków w finale Copa del Rey. W 2009 i 2012 roku Athletic musiał uznać wyższość Dumy Katalonii, przegrywając odpowiednio 1:4 i 0:3.