Copa America. Chile pierwszym finalistą, czekało 28 lat!

Chile pokonało Peru 2:1 i jako pierwsze awansowało do finału Copa America. La Roja nie miała łatwej przeprawy  po golu Eduardo Vargasa piłkę do własnej siatki wpakował Gary Medel. Zwycięskim trafieniem chwilę później popisał się jednak Vargas.

Sporo kontrowersji wzbudziło ćwierćfinałowe starcie Chile z Urugwajem. Głównym bohaterem pojedynku był sędzia, który za niesportowe zachowanie Gonzalo Jary z boiska wyrzucił Edinsona Cavaniego. To zdecydowanie ułatwiło grę podopiecznym Jorge Sampaoliego, którzy wygrali ostatecznie 1:0. Większych problemów ze zwycięstwem nie miało Peru, pewnie eliminując Boliwię (3:1).

Początek spotkania nieoczekiwanie należał do Los Incas. Bliski pokonania Claudio Bravo był Jefferson Farfan, który po zagraniu Jose Paolo Guerrero główkował w słupek. Od początku widowiska napięcia nie wytrzymywał Carlos Zambrano. Najpierw starł się z Arturo Vidalem zaś kilka chwil później celowo kopnął w plecy Charlesa Aranguiza. Wyrok arbitra mógł być jeden – czerwona kartka w 20. minucie meczu.

Piłkarze La Roja przystąpili do ofensywy. Po dwóch pudłach Jorge Valdivii swego dopięli w 42. minucie, gdy głębokie dośrodkowanie Alexisa Sancheza trafiło w słupek. Do piłki dopadł jednak Eduardo Vargas, który wyprowadził swój zespół na prowadzenie.

Od początku drugiej odsłony niezwykle aktywny w ekipie Los Incas był Luis Advincula. Po jego centrze i kolejnej główce Farfana zapachniało wyrównaniem. Nastąpiło jednak ono w 60. minucie, gdy do własnej siatki – również po zagraniu Advinculy – trafił Gary Medel.

Chile szybko wzięło się do pracy – autorem magicznej odpowiedzi w wykonaniu swojej reprezentacji był Vargas, który z dwudziestu pięciu metrów uderzył za kołnierz bezradnego golkipera Peru.

Do ostatniego gwizdka sędziego wynik nie uległ już zmianie. Największym przegranym pojedynku był Zambrano, który bezsensowną kartką utrudnił zadanie swoim kolegom. La Roja w finale Copa America wystąpi po 28 latach przerwy.