Bundesliga. Dwa gole „Lewego”, trzy punkty Bayernu, tylko remis Borussii

Robert Lewandowski zdobył dwie bramki dla Bayernu Monachium w wygranym 4:0 (2:0) spotkaniu 25. kolejki ligi niemieckiej z Werderem Brema. Nasz reprezentacyjny napastnik po raz 12. i 13. trafił do siatki w bieżącym sezonie Bundesligi. Trzech Polaków wystąpiło w meczu Borussii Dortmund z FC Koeln zakończonym bezbramkowym remisem.

Werder Brema – Bayern Monachium 0:4 (0:2)
Thomas Mueller 24’ David Alaba 45’ Robert Lewandowski 76’ 90’

Bayern udawał się na pojedynek w Bremie w bardzo dobrych nastrojach. Kilka dni temu Bawarczycy wywalczyli awans do ćwierćfinału Ligi Mistrzów, gromiąc u siebie ukraiński Szachtar Donieck. Trener Pep Guardiola w starciu z Werderem dał odpocząć m.in. Manuelowi Neuerowi, Arjenowi Robbenowi czy Franckowi Ribery’emu. Monachijczycy mierzyli się z bardzo wymagającym rywalem. Werder wiosną spisuje się rewelacyjnie. Przegrał w tym roku kalendarzowym tylko jedno ligowe starcie – z Wolfsburgiem.

Mistrzowie Niemiec szybko pokazali jednak, że nie zamierzają stosować taryfy ulgowej wobec rywali. Pierwszą bramkę Bayern zdobył w 24. minucie po uderzeniu z szesnastu metrów Thomasa Muellera. Tuż przed przerwą strzałem z rzutu wolnego drugiego gola uzyskał David Alaba. W drugiej połowie próbkę swoich umiejętności dał Robert Lewandowski. Napastnik Bawarczyków zapisał na swoim koncie dwa trafienia – w 76. minucie oraz w doliczonym czasie gry. Podopieczni Guardioli triumfowali pewnie i z dorobkiem 64 punktów zdecydowanie liderują tabeli Bundesligi.

***

Werder: Raphael Wolf – Theo Gebre Selassie, Sebastian Proedl, Jannik Vestergaard, Santiago Garcia (83’ Janek Sternberg) – Philipp Bargfrede, Clemens Fritz – Zlatko Junuzović, Levin Oztunali (63’ Izet Hajrović), Fin Bartels (90’ Felix Kroos) – Davie Selke

Bayern: Pepe Reina – Rafinha (85’ Mitchell Weiser), Jerome Boateng (83’ Dante), Mehdi Benatia, Juan Bernat – Bastian Schweinsteiger, Sebastian Rode – Thomas Mueller, Mario Goetze (82’ Philipp Lahm), David Alaba – Robert Lewandowski

Żółte kartki: Sebastian Proedl, Zlatko Junuzović, Santiago Garcia (Werder) oraz Rafinha, Mehdi Benatia, Jerome Boateng (Bayern)

Borussia Dortmund – FC Koeln 0:0

Trzy punkty w starciu z FC Koeln – tylko taki wynik interesował graczy oraz kibiców Borussii Dortmund. Podopieczni Juergena Kloppa mimo porażki w Lidze Mistrzów z Juventusem w Turynie znajdują się w niezłej sytuacji wyjściowej przed rewanżem, który rozegrany zostanie na Signal Iduna Park. BVB zdobyło na wyjeździe bramkę, co oznacza, iż do awansu wystarczy im skromna wygrana 1:0. Dortmundczycy, którzy w ostatnim meczu ligowym tylko zremisowali z Hamburgerem SV, chcieli wygrać z Koeln, aby zachować szanse na awans do europejskich pucharów.

W pierwszej połowie pojedynku z beniaminkiem rozgrywek Borussia miała optyczną przewagę. Ten fakt nie znalazł jednak przełożenia na ilość sytuacji bramkowych. Bardzo dobrze prezentowała się defensywa Koeln, w której prym wiódł Paweł Olkowski. W miarę upływu czasu piłkarze Kloppa atakowali coraz odważniej, a przeciwnicy szukali swoich szans w kontratakach. O mały włos, a taka strategia przyniosłaby zamierzony skutek w 52. minucie. Deyverson nie potrafił jednak skutecznie wykończyć akcji Anthony’ego Ujaha.

W 66. minucie bliski zdobycia gola dla ekipy z Dortmundu był Marco Reus, ale po jego uderzeniu i rykoszecie znakomitą obroną popisał się Timo Horn. Później piłkę do siatki gości zdołał skierować Pierre-Emerick Aubameyang. Sędzia słusznie nie uznał tego trafienia, gdyż Gabończyk bramkę zdobył ręką. Mecz zakończył się remisem, który dla Borussii jest niemal jak porażka. BVB po tym pojedynku ma 30 punktów, zajmuje 10. miejsce w ligowej tabeli i traci sześć oczek do miejsc dających udział w europejskich pucharach.

***

Borussia D.: Roman Weidenfeller – Oliver Kirch, Neven Subotić, Mats Hummels, Marcel Schmelzer – Ilkay Gundogan, Sebastian Kehl – Henrich Mchitarjan (61’ Jakub Błaszczykowski), Shinji Kagawa (61’ Kevin Kampl), Marco Reus – Pierre-Emerick Aubameyang (76’ Ciro Immobile)

Koeln: Timo Horn – Paweł Olkowski, Dominic Maroh, Mergim Mavraj, Jonas Hector – Sławomir Peszko (83’ Dusan Svento), Matthias Lehmann, Kevin Vogt, Marcel Risse (90’ Miso Brecko) – Deyverson (75’ Yuya Osako), Anthony Ujah

Żółte kartki: Pierre-Emerick Aubameyang, Marcel Schmelzer (Borussia D.)