Bundesliga. Bayern mistrzem Niemiec, dwa gole Lewandowskiego

Bayern Monachium pokonał na wyjeździe FC Ingolstadt 2:1 w meczu 33. kolejki Bundesligi. Tym samym Bawarczycy wywalczyli czwarte z rzędu mistrzostwo kraju, a 26 w historii klubu. Do miana króla strzelców przybliżył się Robert Lewandowski, który w starciu z beniaminkiem zdobył dwie bramki i ma na koncie 29 trafień.

FC Ingolstadt – Bayern Monachium 1:2 (1:2)
Moritz Hartmann 42′(k.) – Robert Lewandowski 15′(k.) 32′

FC Ingolstadt vs Bayern MunichBayern do zapewnienia sobie mistrzowskiego tytułu potrzebował przynajmniej punktu w starciu z Ingolstadt. Trener Pep Guardiola nie musiał oszczędzać swoich czołowych zawodników i desygnował do gry optymalny skład. Bawarczycy wyszli na prowadzenie w 15. minucie spotkania. W polu karnym faulowany był Franck Ribery, zaś jedenastkę skutecznie egzekwował Robert Lewandowski. Reprezentant Polski po raz drugi wpisał się na listę strzelców w 32. minucie, gdy strzałem w długi róg bramki wykończył płaskie podanie Xabiego Alonso. W 42. minucie sędzia podyktował drugi rzut karny, tym razem dla gospodarzy. Do piłki ustawionej na 11. metrze podszedł Moritz Hartmann i uderzył celnie.

Beniaminek Bundesligi nie zdołał już jednak doprowadzić do remisu. Bayern ostatecznie zwyciężył 2:1 i tym samym obronił tytuł najlepszej drużyny w Niemczech. Coraz bliżej wywalczenia korony króla strzelców jest natomiast Robert Lewandowski, który z 29 golami na koncie wyprzedza drugiego w klasyfikacji Pierre-Emericka Aubameyanga o cztery trafienia. Snajper Bawarczyków wyrównał również rekord w liczbie bramek zdobytych w jednym sezonie Bundesligi przez obcokrajowca. W kampanii ligowej 2011-2012 podobnym wyczynem popisał się bowiem Klaas Jan-Huntelaar.

***

Borussia Moenchengladbach – Bayer 04 Leverkusen 2:1 (1:1)
Andre Hahn 43′ 79′ – Charles Aranguiz 20′

Borussia Moenchengladbach vs Bayer LeverkusenCały czas trwa z kolei rywalizacja o czwarte miejsce w tabeli, które daje możliwość gry w eliminacjach Ligi Mistrzów. Na tej właśnie pozycji umocniła się Borussia Moenchengladbach. Źrebakom w 33. kolejce przyszło zmierzyć się z plasującym się na trzeciej lokacie Bayerem Leverkusen. Aptekarze już wcześniej zapewnili sobie miejsce na najniższym stopniu podium. Borussia wygrała 2:1, choć to przeciwnicy jako pierwsi strzelili bramkę. W 20. minucie do siatki rywali trafił Charles Aranguiz. Bohaterem Źrebaków został Andre Hahn, który dwukrotnie wpisał się na listę strzelców. Ekipa z Moenchengladbach na kolejkę przed zakończeniem sezonu ma trzy punkty przewagi nad drużynami z miejsc 5-7.

***

Hertha BSC – SV Darmstadt 1:2 (1:1)
Vladimir Darida 15′ – Jerome Gondorf 24′ Sandro Wagner 83′

Hertha BSC vs Darmstadt 98Do sporej niespodzianki doszło w Berlinie. Walcząca o miejsce w czołowej czwórce Hertha uległa plasującemu się w drugiej połówce tabeli SV Darmstadt. Jako pierwsi na prowadzenie wyszli gospodarze. Gola w 15. minucie zdobył Vladimir Darida. Beniaminek wyrównał jeszcze w pierwszej połowie, za sprawą Jerome’a Gondorfa. Zwycięską bramkę dla gości strzelił w 83. minucie Sandro Wagner. Hertha po porażce spadła na szóstą lokatę w tabeli. Darmstadt zapewniło sobie utrzymanie w Budeslidze, co przed sezonem większość ekspertów uznałaby za sensację.

***

VfB Stuttgart – FSV Mainz 1:3 (1:1)
Christian Gentner 6′ – Yunus Malli 37′ Jhon Cordoba 54′ Karim Onisiwo 78′

VfB Stuttgart vs FSV Mainz 05W bardzo trudnej sytuacji przed ostatnią kolejką znajduje się VfB Stuttgart. Zespół Przemysława Tytonia plasuje się na miejscu spadkowym i traci trzy punkty do piętnastego w stawce Eintrachtu Frankfurt. Dzisiejszego popołudnia Stuttgart przegrał u siebie z FSV Mainz, mimo że od 6. minuty prowadził 1:0. Później polski bramkarz musiał jednak trzykrotnie wyciągać piłkę z siatki. Mainz, dzięki wygranej, cały czas pozostaje w grze o udział w europejskich pucharach.